WOŚP: pobyt w celi, pióro Tuska, porsche Małysza

Warszawa

fot. PAP/Leszek Szymański

Kilkugodzinny pobyt w celi więziennej, dywan, po którym przeszedł Władimir Putin, zwiedzanie tajnego schronu, czapka kapitańska Tadeusza Wrony - to kilka przykładów niecodziennych ofert licytowanych podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę. W tym roku orkiestra gra dla wcześniaków i kobiet ciężarnych z cukrzycą. Za pieniądze zebrane do puszek i podczas licytacji zostaną kupione pompy insulinowe oraz urządzenia do ratowania życia wcześniaków.

Organizatorzy zapowiadają, że w niedzielnej zbiórce weźmie udział 120 tys. wolontariuszy, skupionych w ponad 1,5 tys. sztabów. Na stronie www.aukcje.wosp.org.pl już trwają charytatywne licytacje. Trafiają na nie niecodzienne przedmioty i oferty, m.in. rajdowe porsche Adama Małysza, czapka kapitańska kpt. Tadeusza Wrony, pióro Lecha Kaczyńskiego, bilet na mecz finałowy Euro 2012 w Kijowie, zaproszenie na mecz gwiazd NBA, lodówka pełna lodów, oryginalna torba listonosza Poczty Polskiej, czy rejs "Darem Młodzieży". .

Pióro od Tuska

Premier Donald Tusk na aukcję przekazał zestaw pamiątek: pióro, którym podpisał Traktat o przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej, pamiątkowe zdjęcie z tego wydarzenia oraz kalendarz osobisty z noworocznymi życzeniami. W środę premier powiedział, że być może na licytację przekaże także koszulkę piłkarza Kaki z jego autografem.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podarowała miniaturę laski marszałkowskiej, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin młotek sędziowski z podstawką, minister finansów Jacek Rostowski szachy z podpisem na planszy, szef MSW Jacek Cichocki zestaw w etui - pióro i długopis. Minister rolnictwa Marek Sawicki przeznaczy na aukcję złoty statek, który otrzymał w prezencie od Ministra Środowiska i Wody Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wylicytuj areszt

Do akcji włącza się m.in. areszt śledczy na warszawskim Mokotowie. Wylicytować będzie można kilkugodzinny pobyt w celi więziennej połączony z realizacją niektórych punktów porządku wewnętrznego, jak spacer, posiłek oraz zwiedzeniem dostępnych części jednostki.

Tramwaje Warszawskie na aukcję wystawiły tramwaj. Z kolei w niedzielę licytowane będą także części z wycofywanych typów wagonów. Ponadto kwesta odbędzie się w specjalnej linii W, która w niedzielę w godz. 12-20.30 będzie kursować na trasie: Plac Narutowicza - Grójecka - plac Zawiszy - Aleje Jerozolimskie - Most Poniatowskiego - Rondo Waszyngtona - aleja Zieleniecka - Zieleniecka.

Lot policyjnym śmigłowcem, rejs po Wiśle poduszkowcem oraz m.in. trzy zdjęcia przedstawiające policyjnych antyterrorystów podczas ćwiczeń - to atrakcje, które przygotowali policjanci. Lot ma się odbyć nad stolicą na wysokości 100-150 m i ma potrwać ok. 45 minut. Zwycięzca tej aukcji będzie mógł zabrać ze sobą jeszcze trzy osoby; z kolei na poduszkowcu będzie można - razem z osobą towarzyszącą - spędzić ok. 20 minut.

PAP/band/par