Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

WOŚP już ma deklarowaną kwotę i liczy. Gigantyczna suma za kolację z "Lewym"

Warszawa

TVN24Ponad 62 mln na koncie WOŚP

Dobre wieści z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaledwie 12 dni po wielkiej zbiórce stan konta bankowego przekroczył kwotę deklarowaną w dniu finału. Już udało się zebrać ponad 62 mln zł, a liczenie trwa.

Wielki finał WOŚP odbył się 15 stycznia. Właśnie wtedy twórcy fundacji zadeklarowali, że kwota którą chcą uzbierać wynosi dokładnie 62 418 767 zł. Zapowiedź udało się zrealizować w piątek o godzinie 15.00.

Ostateczny wynik poznamy w marcu

To nie koniec liczenia. Będzie ono trwać do końca lutego, a końcowy rezultat mamy poznać na konferencji 7 marca. - To tego dnia, w wyjątkowym miejscu, dokonamy rozliczenia 25. Finału WOŚP – zapowiada Jurek Owsiak.

I dodaje: - Tu codziennie dzieją się rzeczy niezwykłe. Przed chwilą zakończyła się licytacja kolacji z Robertem Lewandowskim za … 101 tysięcy złotych

- Bądźcie cierpliwi, ale także - tak jak my - bądźcie dobrej myśli, że rezultat tegorocznej zbiórki będzie niezwykły, taki jakim był sam tegoroczny Finał – apeluje Owsiak.

Zapominalskim działacze fundacji przypominają, że na przekazanie pieniędzy nie jest jeszcze za późno. Cały czas działa część elektronicznych form wsparcia WOŚP, w tym bardzo popularne aukcje charytatywne. Tylko dzięki nim udało się pozyskać blisko 7,6 mln złotych i to też nie jest suma ostateczna.

Dochód z tegorocznego grania zostanie przekazany na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Światełko do Nieba
TVN24

Dwa etapy zbiórki

Na rachunek bankowy finału WOŚP przekazywane są wszystkie środki zebrane w czasie styczniowej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ta – jak przypominają działacze fundacji – składa się z dwóch etapów.

Pierwsza to pieniądze zebrane przez wolontariuszy do puszek w dniu finału.

"Z racji skali przedsięwzięcia te środki liczone są wieloetapowo. Najpierw wszystkie skarbonki trafiają do sztabów akcji (tych było w tym roku blisko 1700), gdzie są komisyjnie liczone, a następnie pakowane w dostarczone przez fundację do wszystkich sztabów bezpieczne koperty" – wyjaśnia rzecznik fundacji Krzysztof Dobies.

Później trafiają do banku PEKAO, które jest oficjalnym partnerem fundacji i tam ponownie liczone. "Dopiero po tym powtórnym przeliczeniu środki są zaksięgowywane na rachunku bankowym akcji. Proces ten trwać będzie najpóźniej do ostatniego dnia lutego" – zapowiada Dobies.

Druga część to środki spływające przez kanały elektroniczne, głównie przez internet. "Pieniądze przekazane w ten sposób są przekierowywane na rachunek Finału praktycznie na bieżąco" – przyznaje rzecznik.

Wydatkowanie zebranych w 25. Finale środków potrwa do połowy 2018 roku, kiedy to fundacja opublikuje ostateczny raport z wydatkowania zebranych środków i dopiero ten moment będzie stanowił zamknięcie akcji.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁ KONCERT WOŚP W WARSZAWIE:

Rozpoczął się koncert WOŚP
TVN24

Bieg dla WOŚP
TVN24

kw/mś