WOŚP gra dla starszych i młodszych. Sprawdź, co dzieje się w Warszawie

Warszawa

TVN24Warszawa gotowa na WOŚP

Na ten dzień wielu czeka przez cały rok - wolontariusze, organizatorzy i tysiące Polaków, którzy chcą połączyć doskonałą zabawę ze wsparciem potrzebujących. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dziś już po raz 25. Sprawdź, jakie atrakcje czekają w Warszawie.

Dochód z tegorocznego grania zostanie przekazany na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W akcję zaangażowało się 1600 sztabów w całej Polsce, w tym 54 w samej Warszawie.

Wielki koncert przed PKiN

To właśnie Warszawa jest centrum dowodzenia całego przedsięwzięcia. Przed Pałacem Kultury od kilku tygodni rosła wielka scena, na której dziś rozegra się finałowy koncert. Pierwsza gwiazda - Antyradio Coverband wystąpi o godz. 14.

Potem zagrają kolejno: Romantycy Lekkich Obyczajów (14.30), Vavamuffin (15.00), Łąki Łan (15.30), Farben Lehre (16.00), Urszula (16.35), Acid Drinkers (17.10), Hunter (17.45), Tabu (18.20), Happysad (18.55), Enej (19.30).

Dokładnie o godz. 20 wystrzeli oczekiwane przez wielu Światełko do Nieba, po którym na scenę wejdą kolejne gwiazdy: Organek (20.05), Lao Che (20.40), Bednarek (21.10) i jako ostatni zespół Big Cyc (21.40).

SIEMASHOP i diabelski młyn

Występy gwiazd to niejedyna atrakcja, która czeka na mieszkańców na placu Defilad. Na miejscu już od soboty działa specjalny orkiestrowy SIEMASHOP. Można w nim kupić m.in. koszulki, kubki, bluzy czy gadżety związane WOŚP. Sklep będzie działał do godz. 22 albo do wyczerpania towaru.

Jednym z symboli tegorocznego finału jest ogromny diabelski młyn, przygotowany przez Play i WOŚP. Mieszkańcy mogą z jego szczytu podziwiać panoramę Warszawy. "W dniu Finału strefę PLAY odwiedzą specjalni goście, dobrze znane z reklam gwiazdy oraz youtuberzy: Maciek Dąbrowski, Ewa Red Lipstick Monster, Blowek, Mandzio, Gimper i Isamu" - zapowiadają organizatorzy.

Niedzielny finał to nie tylko dobra zabawa. W strefie Volkswagena najmłodsi mogą uczestniczyć w lekcji udzielania pierwszej pomocy. Akcja przebiegnie pod hasłem "Mali ratownicy" i będzie przebiegać pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Atrakcji nie zabraknie też dla fanów słodyczy. Manufaktura Cukierków przygotowała pokazy kręcenia sercowych lizaków. "Na oczach widowni pokażemy, jak karmelowa masa zyskuje cudowny zapach, magiczny kolor oraz wyjątkowy kształt" - zapowiadają organizatorzy.

Bieg "Policz się z cukrzycą..."

Nieodłącznym elementem każdego finału jest Bieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który w tym roku ponownie wystartuje pod hasłem "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy".

Dystans wynosi 5 km. Zawodnicy ruszą o godz. 13.45 z placu Defilad. Potem pobiegną ul. Złotą, Jasną, Świętokrzyską, Mazowiecką i Królewską, dotrą na pl. Piłsudskiego. Stąd ul. Wierzbową, Senatorską dobiegną do Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu. Dalej ponownie Świętokrzyską, Jasną i Złotą wrócą przed Pałac Kultury.

Zgodnie z przewidywaniami organizatorów, w biegu weźmie udział 5 tys. osób. "Pieniądze uzyskanie dzięki dystrybucji pakietów startowych zostaną przekazane na zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz materiałów do nauki pierwszej pomocy" - wyjaśniają.

Na sportowo. Joga i piłka nożna

Finał WOŚP to nie tylko główny koncert na pl. Defilad. W całym mieście przygotowano szereg innych atrakcji. Kino Tęcza zaprasza na wspólną jogę oraz pokazy i treningi capoeiry. W ćwiczeniach mogą wziąć udział zarówno dzieci (od lat 6), młodzież, jak i dorośli. Atrakcjom towarzyszyć będzie aukcja gadżetów WOŚP i voucherów od sponsorów. Wydarzenie ruszyło o godz. 10.

W sportowym stylu bawi również Białołęka. W charytatywnym meczu piłki nożnej naprzeciw siebie stają władze dzielnicy i członkowie młodzieżowej rady dzielnicy. Na kibiców czekają pokazy taneczne, konkursy i licytacja, z której dochód zostanie przekazany na WOŚP. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10 w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej.

Dla tych, którzy szukają ekstremalnych wrażeń, ofertę specjalną przygotowała ekipa Zero Grawitacji. Stowarzyszenie proponuje możliwość oddania skoku z wysokości 14. Piętra. Wszystko w specjalnym układzie roll jump, który zawisł między budynkami przy ul. Dantego 1 i Szekspira 2 na Wawrzyszewie (Bielany).

Chętni muszą spełnić dwa warunki: mieć skończone 18 lat i wrzucić do puszki nie mniej niż 30 zł.

Pierwszy skok dla WOŚP
TVN24

Rajdy wyścigowe na Bemowie

Jak co roku nie zabraknie wyjątkowej Moto Orkiestry. To coroczna impreza organizowana przez Automobilklub Polski. Na Autodromie Bemowo od 13.00 odbywają się licytacje przejazdów po specjalnie wytyczonej trasie samochodami rajdowymi, wyścigowymi, terenowymi, a nawet ciężarowymi. To prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji.

Swój udział potwierdziło wielu rajdowych kierowców, wśród nich m.in. rajdowy Mistrz Europy Wojciech Chuchała, Wicemistrz Polski Jakub "Colin" Brzeziński, Klaudia Podkalicka oraz Michał Ratajczyk. Imprezę poprowadzi dziennikarz motoryzacyjny Patryk Mikiciuk.

Współorganizatorem jest dzielnica Bemowo.

Nie dajmy się oszukać!

Policja apeluje, aby w szale wspólnej zabawy nie zapominać o ostrożności. Niestety każdego roku trafiają się oszuści, którzy zbierają pieniądze, podszywając się pod wolontariuszy.

Jak ropoznać prawdziwego wolontariusza? Najważniejszy jest identyfikator z wyraźnym zdjęciem, numerem ankiety i adresem. Identyfikator musi być wypisany czytelnie, mieć "serduszkowe" logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Drugim ważnym elementem jest skarbonka, do której wrzucamy pieniądze. Ta powinna być oklejona banderolami Fundacji WOŚP i posiadać wyraźnie napisany numer kwestującego - ten sam, który widnieje na identyfikatorze.

Tak wyglądały przygotowania do wielkiego finału:

Tak wygląda "centrum dowodzenia" WOŚP
TVN24
Odliczanie godzin do finału
TVN24
Jerzy Owsiak o przygotowaniach
TVN24

kw/mś