Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

WONderful zamiast WON. I znów Życie Jest Fajne

Warszawa

Zmazali napis "WON"Mateusz Dolak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Byli sąsiedzi, ale byli też tacy, którzy specjalnie przyjechali z Łodzi czy Wrocławia. Wspólnie zamalowali napis "WON", który pojawił się na witrynie kawiarni prowadzonej przez autystów.

- W ochockiej kawiarni Życie Jest Fajne pojawiło się kilkanaście osób, które solidaryzują się z właścicielami i pracownikami. Niektórzy przyjechali z daleka, nawet z Wrocławia – relacjonował dziennikarz tvnwarszawa.pl Mateusz Dolak, który był na miejscu.

Jak dodał, napis "WON" zamienił się w kolorowe "WONDERFUL" (ang. cudownie).

"To kultowe miejsce"

Życie Jest Fajne to kawiarnia, gdzie gospodarzami są osoby z autyzmem. Obsługują gości, przygotowują kawę, i we wszystko wkładają mnóstwo pasji i zaangażowania. Uśmiechnięci i komunikatywni. Sami uczą się radzić z rzeczywistością, a swoich klientów - tolerancji dla osób takich, jak oni.

Jednak na początku lipcaczarną farbą w sprayu, wielkimi literami ktoś dał wyraz swojej niechęci do autystów. Na oknie kawiarni przy Grójeckiej w nocy napisał "WON".

- Tak naprawdę zrobiło mi się bardzo przykro. Klubokawiarnia to kultowe miejsce, dla całej społeczności osób z autyzmem. To fantastyczni ludzie z ogromnym potencjałem i możliwościami. To miejsce dało im szanse aby mogli zaistnieć, mogli się realizować i taki akt wandalizmu podciął im bardzo skrzydła – ocenia jedna z uczestniczek akcji.

"Fala dobrych słów"

Kiedy emocje jeszcze nie opadły, właścicielka kawiarni w rozmawia z nami mówiła, że obawia się o uczucia pracowników, którzy są bardzo wrażliwi.

Teraz zapewnia, że jest lepiej. - Poczucie zagrożenia, niepokój, zwątpienie w sens pracy, poczucie niskiej samoocena czy wizja utraty miejsca zatrudnienia trwało dość krótko. Natychmiast zalała nas fala dobrych słów, dodawania otuchy, wsparcia od setek, jeśli nie tysięcy ludzi z wielu, bardzo różnych środowisk. Także ze środowisk, które w dzisiejszych realiach są ze sobą silnie skonfliktowane – mówi Ola Ciechomska-Smereczyńska.

Autyści nabrali pewności siebie. - Dzięki sympatii okazanej im w ostatnich dniach nabrali więcej pewności, wiary w to co robią i wyraźnie poczuli się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Martwi nas wszystkich jednak fakt, że spotkaliśmy się z próbami wykorzystania tego, że osoby niepełnosprawnościami zostały dotknięte aktem wandalizmu, do walki politycznej – komentuje Ciechomska-Smereczyńska.

Policja wciąż szuka sprawców ataku.

Zamazali napis "WON" | Mateusz Dolak, tvnwarszawa.pl
Zamazali napis "WON" | Mateusz Dolak, tvnwarszawa.pl
Zamazali napis "WON" | Mateusz Dolak, tvnwarszawa.pl
Zamazali napis "WON" | Mateusz Dolak, tvnwarszawa.pl
Zamazali napis "WON" | Mateusz Dolak, tvnwarszawa.pl

kz/r