Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Won" na witrynie kawiarni prowadzonej przez autystów

Warszawa

Zmazali napis "WON"Mateusz Dolak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Czarną farbą w sprayu, wielkimi literami ktoś dał wyraz swojej niechęci do autystów. Na oknie prowadzonej przez nich kawiarni przy Grójeckiej ktoś w nocy napisał "WON".

"Życie jest fajne" to kawiarnia, gdzie gospodarzami są osoby z autyzmem. Obsługują gości, przygotowują kawę, i we wszystko wkładają mnóstwo pasji i zaangażowania. Uśmiechnięci i komunikatywni. Sami uczą się radzić z rzeczywistością, a swoich klientów - tolerancji dla osób takich, jak oni.

Miejsce zostało otwarte wiosną 2016 i działało bez żadnych incydentów. Aż do teraz.

"Poczuli się zagrożeni"

W nocy z poniedziałku na wtorek ktoś napisał "won" na witrynie kawiarni. - Zobaczył to nasz pracownik, który o godzinie 11 przyszedł do pracy - mówi Ola Ciechomska, właścicielka.

I dodaje: - Nasi pracownicy poczuli się zagrożeni, a to jest najgorsze.

Właścicielka zawiadomiła policję. - Funkcjonariusze obchodzili sąsiednie budynki. Na żadnym nie było podobnego napisu. Ewidentnie jest to rzecz skierowana do nas - twierdzi Ciechomska. Zapewnia też, że wcześniej kawiarnia nie borykała się z podobnymi problemami. - Sąsiedzi są nam przychylni, przychodzą na organizowane przez nas imprezy. Teraz jeden z nich obiecał przejrzeć zamontowany w swoim lokalu monitoring, co pomoże ustalić sprawę - dodaje.

"Fajni, ważni, potrzebni i chciani"

A wpisem na facebookowym profilu kawiarni pojawiają się komentarze ze słowami wsparcia dla właścicieli i pracowników. "Jestem Waszą sąsiadką. I wpadnę dziś do Was z bukietem kwiatów. Żebyście wiedzieli, że jesteście fajni, ważni, potrzebni i chciani. Jestem z Wami i Ochota to nasze wspólne miejsce" - napisała Patrycja.

"Pękło mi serce właśnie. Bardzo mi przykro. To jest Polska właśnie. Nie poddawajcie się i nie zrażajcie. Mimo, że z daleka, jestem z Wami i jest nas dużo. Całusy" - dodała Aneta. Podobnych komentarzy w ciągu godziny pojawiło się ponad sto.

Policja potwierdza, że informacja o akcie wandalizmu w kawiarni wpłynęła. - Nasza interwencja trwa, jesteśmy na miejscu - powiedziała Edyta Wisowska z ochockiej komendy.

Na więcej ustaleń na razie czekamy.

Incydent w kawiarni | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Incydent w kawiarni | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Incydent w kawiarni | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Incydent w kawiarni | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Incydent w kawiarni | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

kz/r