Najnowsze

Wolski skwer jak Wenecja. Jest koncepcja, będą konsultacje

Najnowsze

Skwer na Woli
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plSkwer na Woli

Skwer przy Pedecie zmieni oblicze. Wstępna koncepcja zakłada podział na strefy tematyczne, a także nowe aleje, place zabaw, polanę i więcej zieleni. Teraz czas na konsultacje.

Chodzi o skwer u zbiegu ulic Młynarskiej i Wolskiej. Dawniej było to jedno z najpopularniejszych miejsc na Woli, ze słynnym kinem W-Z i barem Wenecja. Po ich zamknięciu plac stracił na atrakcyjności. Dzielnica chcą ją przywrócić.

Odnowiony skwer ma być podzielony na cztery strefy: rekreacyjną, parkową, wydarzeń sąsiedzkich i animacji. - Dzięki temu miejsce to będzie atrakcyjne zarówno dla seniorów, młodzieży jak i rodziców z dziećmi - przekonują urzędnicy.

Lampy jak w Wenecji

Pojawi się m.in. nowy plac zabaw dla dzieci i polanka. We wschodniej części powstanie szeroka aleja, gdzie odbywać się mają wydarzenia sportowe i kulturalne, takie jak wystawy plenerowe.

Atrakcją mają być sznurowe lampy, podobne do tych, które oświetlały taras dawnego baru Wenecja. - Rewitalizacja to również likwidacja barier architektonicznych, nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin ozdobnych, a także elementy małej architektury. Takie jak ławki, siedziska, stojaki rowerowe oraz kosze na śmieci - wyliczają wolscy urzędnicy.

Ma być demokratycznie

Autorem koncepcji jest Łukasz Kowalski współpracujący z Fundacją Na Miejscu. Projekt został opracowany na bazie warsztatów przeprowadzonych z mieszkańcami. Jak przekonują przedstawiciele fundacji, wniosek z tych spotkań jest jeden - potrzebują bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni, która posłuży im za miejsce spotkań.

- Skwer ma wielki potencjał również z perspektywy urbanistycznej. Ma szanse stać się nowym centrum lokalnym Młynowa - przekonuje Marta Trakul, prezeska Fundacji Na Miejscu. - Chcemy, żeby było to miejsce pełne różnorodności, demokratyczne. To szczególnie ważne na zmieniającej się Woli – dodaje.

Projekt nowego skweru przy PedecieUD Wola / mat. prasowe

Konsultacje społeczne

Zaprezentowany projekt to punkt wyjścia do konsultacji. Te mają ruszyć 8 maja i trwać trzy tygodnie. Biorący w nich udział mieszkańcy będą pracować na makiecie. - Mobilny punkt konsultacyjny pojawi się w najbardziej uczęszczanych miejscach ,w okolicy skweru. Przewidziane są też spotkania dla instytucji i przedsiębiorców z okolicy - zapowiadają urzędnicy.

Uwagi będą zbierane także podczas najbliższych imprez sąsiedzkich w okolicy skweru: Święta Kolonii Wawelberga 21 maja i pikniku sąsiedzkiego przy ul. Młynarskiej 13 maja.

Oprócz tego, można je będzie dostarczać również drogą mailową, na adres Fundacji Na Miejscu, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konsultacji.

Gotowy za trzy lata

Na efekt końcowy trzeba będzie poczekać około trzech lat. - W tym roku chcemy skupić się na poznaniu potrzeb i oczekiwań mieszkańców, tak aby nowy skwer tętnił życiem. Ponadto chcemy posadzić nowe krzewy: forsycję, berberys oraz tawułę. Pojawią się również nowe drzewa ozdobne ławki i kosze na śmieci - wylicza burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

- W przyszłym roku planujemy przystąpić do prac projektowych i uzyskać niezbędne pozwolenia. Prace budowlane chcemy rozpocząć w 2019 roku - podsumowuje.

W ostatnich tygodniach głośno było o innym skwerze na Woli - skwerze Władysława Bartoszewskiego. Czytaj więcej o jego otwarciu.

[object Object]
Zniszczona tablica z nazwiskiem W. BartoszewskiegoTVN24
wideo 2/3

kw/b

Pozostałe wiadomości