Najnowsze

Wolontariusze z Europy posprzątają Cmentarz Żydowski

Najnowsze

Hubert Śmietanka / CC BY SA 2.5Cmentarz przy Okopowej

Harcerze z różnych stron Europy będą przez ponad tydzień sprzątać Cmentarz Żydowski przy Okopowej. W akcję włączyć mogą się również warszawiacy.

Porządkowanie zaczyna się w środę 16 sierpnia i ma zakończyć w czwartek 24 sierpnia. Oprócz pracy 18 młodych ludzi z Hiszpanii, Dani, Holandii, Niemiec, Finlandii, Czech, Turcji oraz Polski pozna historię wyjątkowych miejsc leżących na styku kultury żydowskiej i polskiej.

Nieodkryty cmentarz

Projekt skierowany jest również do warszawiaków. - Cmentarz jest w dużej mierze nieodkryty, dostęp do wielu kwater jest utrudniony przez dziko rosnącą roślinność. W tym roku dzięki pomocy ponad 100 wolontariuszy udało nam się uporządkować prawie 3 hektary cmentarza - podsumowała Aleksandra Waszak, koordynatorka projektów wolontariackich Fundacji Dziedzictwa Kulturowego na Cmentarzu Żydowskim. Organizatorzy zapraszają do udziału w prowadzonych pracach porządkowych w godzinach 10-16 (za wyjątkiem piątku, kiedy będzie się to działo pomiędzy 9 a 13 oraz soboty, w czasie której wolontariusze będą zwiedzać Warszawę). Projekt będzie odbywał się w języku angielskim. Prace porządkowe będą polegały głównie na oczyszczeniu najstarszej części cmentarza: wyrywaniu chwastów i usuwaniu złamanych konarów drzew i nawarstwień roślinnych. Jest to niezbędne, aby dyplomowani konserwatorzy oraz zwiedzający uzyskali dostęp do zabytkowych nagrobków. Prace odbywać się będą pod nadzorem dyrekcji cmentarza, Gminy Żydowskiej w Warszawie oraz pracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Jeden z największych na świecie

W projekcie uczestniczyć będzie też siedmiu harcerzy z Poznania, którzy pomogą wolontariuszom z innych krajów poznać polską historię i kulturę. Założony w 1806 roku Cmentarz Żydowski na Woli jest jednym z największych na świecie, zidentyfikowanych do tej pory zostało na nim ponad 80 tysięcy macew. Jest miejscem pochówku wybitnych duchownych, naukowców, przemysłowców, pisarzy, żołnierzy i działaczy społecznych. Niestety od lat niszczeje i wymaga gruntownego uporządkowania. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego powstała w 2012 roku. Od tamtej pory prowadzi prace restauratorsko-konserwatorskie w Polsce i zagranicą, m.in. na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie (Ukraina), przy Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce (Ukraina), w Kościele św. Stanisława w Dourges (Francja) czy Przydrujsku (Łotwa). Oprócz prac konserwatorskich Fundacja prowadzi także projekty wolontariackie i edukacyjne.

CZYTAJ WIĘCEJ O AKCJI

ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W WARSZAWSKIM GETCIE:

PAP/ran/pm

[object Object]
Obchody 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskimTVN24
wideo 2/4

Źródło zdjęcia głównego: Hubert Śmietanka / CC BY SA 2.5

Pozostałe wiadomości