Nosił wojskowy mundur, udawał pułkownika. Policja: kobiety straciły pieniądze i laptopy

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP
KPP WołominPolicjanci zatrzymali 48-latka podejrzanego o oszustwa

Policjanci z Wołomina i Marek zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa oraz bezprawne wystąpienie w mundurze oficera Wojska Polskiego podczas uroczystości państwowych. Jak podają śledczy, 48-latek uwodził kobiety i znikał z pieniędzmi i wartościowymi przedmiotami, które mu powierzyły.

Rzecznik wołomińskiej policji Tomasz Sitek przekazał, że policjanci z podwarszawskich Marek już od jakiegoś czasu pracowali pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wołominie nad sprawą 48-letniego mężczyzny, który miał oszukiwać kobiety poznane za pośrednictwem portalu społecznościowego.

W wojskowym mundurze na uroczystościach państwowych

Pierwsza z nich, mieszkanka Lublina, znajomość taką nawiązała w 2018 roku. - Ta znajomość trwała do stycznia 2020 roku. W tym czasie poznany mężczyzna otrzymał od kobiety pieniądze najpierw 9,5 tysiąca złotych, później ponad 18 tysięcy złotych. W tym czasie korzystał też z laptopa należącego do kobiety oraz zgrał na zewnętrzny nośnik pamięci dane znajdujące się w komputerze. Gdy znajomość się zakończyła nie zwrócił ani pieniędzy, ani laptopa - tłumaczył Sitek.

Wskazał, że w trakcie trwania tej znajomości mężczyzna zaczął spotykać się równolegle z inną kobietą, mieszkanką Marek. - Ta również powierzyła mu do użytkowania laptop i audi A3 - podał.

Poinformował, że 48-letni mężczyzna powiedział nowo poznanej kobiecie, że jest żołnierzem i zaprosił ją na uroczystości państwowe, które odbyły się w Warszawie. - Występując w mundurze oficera Wojska Polskiego w randze pułkownika, odbierał i oddawał honory wojskowe innym żołnierzom w trakcie jej trwania, jednocześnie uzyskując ich błędne przeświadczenie co do stanowiska i rangi. Swoim zachowaniem zaimponował też będącej z nim znajomej - opisywał policjant. - Gdy i ta znajomość się zakończyła, mężczyzna również nie zwrócił ani laptopa, ani samochodu - podał.

Zatrzymany "w trakcie spotkania z kolejną kobietą"

Rzecznik wołomińskiej policji przekazał, że poszkodowane kobiety zgłosiły swoje przypadki policjantom. - Prowadzone przez funkcjonariuszy i prokuraturę czynności były jednak utrudnione z uwagi na fakt, że podejrzewany nie przebywał pod wskazanym adresem - powiedział, dodając, że Prokuratura Rejonowa w Wołominie oraz w Łodzi wydała za 48-latkiem postanowienia o poszukiwaniu w celu ustalenia miejsca pobytu i doprowadzenia do organów ścigania.

- Kilka dni temu funkcjonariusze z komisariatu w Markach oraz wołomińskiej komendy w Warszawie zatrzymali 48-latka w trakcie spotkania z kolejną kobietą - poinformował policjant.

Po zatrzymaniu mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Wołominie łącznie osiem zarzutów m.in. za oszustwa, przywłaszczenie mienia, kradzież oraz przywłaszczenie funkcji publicznej poprzez bezprawne wystąpienie w mundurze oficera Wojska Polskiego. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.

Za zarzucane mu czyny może grozić do ośmiu lat więzienia. - Prokuratura i policjanci podejrzewają, że to niejedyne poszkodowane kobiety - dodał Sitek.

Informowaliśmy również o zatrzymaniu podejrzanego o oszustwa metodą "na żołnierza US Army":

Mężczyzna jest podejrzany o wyłudzanie pieniędzyKSP

Autor:dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPP Wołomin