Wołomin będzie miał pomnik Lecha Kaczyńskiego

Warszawa

fot. starostwo wołomińskie
fot
fot. starostwo wołomińskie
fot
fot. starostwo wołomińskie
fot

Na remontowanym skwerze w Wołominie 11 listopada ma zostać odsłonięty pomnik Lecha Kaczyńskiego. To pierwszy w Polsce monument poświęcony zmarłemu tragicznie prezydentowi RP.

- Pomnik jest inicjatywą prywatnych osób, a finansowanie pochodzi ze zbiórki publicznej. Ale w gronie organizatorów budowy jest również burmistrz Ryszard Madziar, czy poseł elekt Jacek Sasin - mówi Maksym Gołoś, z urzędu w Wołominie. - Jeżeli rada miejska wyrazi zgodę, pomnik stanie jak najszybciej - dodaje.

Społeczny komitet budowy pomnika chciałby, by stało się to 11 listopada.

"Jesteśmy przekonani, że tym samym wyrażamy wolę znakomitej większości mieszkańców Wołomina i naszego powiatu"– napisali w liście do mediów starosta wołomiński Piotr Uściski i burmistrz Wołomina Ryszard Madziar.

Pierwszy pomnik w kraju?

Pomnik Lecha Kaczyńskiego będzie miał ok 180 cm wysokości, jego autorem jest Jerzy Nowicki. Popiersie jest już gotowe, wykonane zostało z czarnego granitu. Na postumencie znajdzie się jedynie napis: "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński 1949-2010". To pierwszy taki monument w kraju. Do tej pory odsłaniano jedynie tablice poświęcone tragicznie zmarłemu prezydentowi.

mjc