Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Wolny Tybet wita Wen Jiabao"

Warszawa


Kilkadziesiąt osób pikietowało w środę po południu przed Kancelarią Premiera. Demonstracja odbyła się w związku z wizytą w Polsce premiera Chin Wen Jiabao.

Pikieta rozpoczeła się o 14.30. - Jest około 30-40 osób- relacjonował Dawid Krysztofiński, reporter tvnwarszawa.pl. - Demonstranci stoją na chodniku. Nie ma utrudnień w ruchu - dodał.

Transparetny w trzech językach

Pikietujący rozwinęli przed Kancelarią Premiera transparenty, na których w języku chińskim, angielskim i polskim wypisali hasła, między innymi "Wolny Tybet wita Wen Jiabao".

- Jesteśmy tu po to, by pokazać, że w Polsce są ludzie, którzy pamiętają o wolnym Tybecie. Będziemy tu zawsze, gdy do Polski będą przyjeżdżać wysocy chińscy urzędnicy - powiedział PAP Piotr Cykowski z protybetańskiej fundacji Inna Przestrzeń.

W czwartek też pikietują

Jak zapowiedział w rozmowie z PAP Cukowski, podobna pikieta w czwartek zostanie zorganizowana przed hotelem Hilton, gdzie odbywać będzie się Forum Gospodarcze Polska - Europa Środkowa - Chiny.

Premier Chin - Wen Jiabao - w środę rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce. Spotka się z najwyższymi polskimi władzami. Ma rozmawiać z nimi głównie o gospodarce.

Trzy organizacje działające na rzecz praw człowieka (Amnesty International, Fundacja Instytutu Lecha Wałęsy oraz Fundacja Inna Przestrzeń) zwróciły się z apelem do prezydenta Bronisława Komorowskiego o podniesienie podczas spotkania kwestii łamania praw człowieka.

Chińskiej delegacji na tak wysokim szczeblu nie było w Polsce od 1987 roku.

PAP/su/roody