Przygotuj się na:

TOPIEL ZAMKNIĘTA

Stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że od soboty do wtorku na ulicy Topiel na Powiślu będą prowadzone prace ciepłownicze. Znaczny fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu.

Najnowsze

Wolność Słowa w Warszawie

Najnowsze

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plOtwarcie skweru Wolnego Słowa

- Tu razem zbudujemy pomnik zwycięstwa wolnego słowa nad brakiem wolności, cenzurą, nad dawną ulicą Mysią - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości nadania nazwy Skweru Wolnego Słowa placowi przy siedzibie dawnej cenzury w Warszawie. Skwer Wolnego Słowa mieści się od dziś przy ul. Mysiej przed dawną siedzibą Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

"Wolność nie jest na zawsze" Jak zaznaczył prezydent, bardzo by chciał, aby ten pomnik trafiał do wyobraźni młodych ludzi, by pamiętali, że wolność nigdy nie jest zdobywana raz na zawsze. - Razem powinniśmy zadbać o to, by następne pokolenia pamiętały nie tylko o walce o wolne słowo, ale pamiętały też o tym, że zdobycz, jaką była wolność musi być stale umacniana, pilnowana - mówił prezydent.

Prezydent przypomniała ks. Popiełuszkę W uroczystości nadania nazwy skwerowi wzięła też udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W swoim przemówieniu wspominała ks. Jerzego Popiełuszkę, który - jak mówiła - głoszenie wolnego słowa przypłacił życiem. Komorowski i Gronkiewicz-Waltz odsłonili wspólnie tablicę z nazwą nowego skweru.

Pomnik w parku

Po uroczystości na ul. Mysiej, prezydent Bronisław Komorowski pojechał do parku im. Rydza-Śmigłego, gdzie odsłomił Warszawie rzeźbę upamiętniającą aktorkę i opozycjonistkę Halinę Mikołajską.

- To pomnik upamiętniający zarówno wybitna aktorkę, jak i dobrą polską obywatelkę, która potrafiła ryzykować swoją dalszą karierę na rzecz zaangażowania obywatelskiego - podkreślił Komorowski.

Prezydent wspominał, że w czasie stanu wojennego Mikołajska, internowana w Jaworzu, wystąpiła przed osobami przebywającymi tam razem z nią. - Dała monolog wedle Manna, który w tym miejscu dość smutnym brzmiał wspaniale, jako sygnał, że są (...) takie sytuacje, które mimo wszystko czynia życie, jeżeli nie dużo lepszym, to dużo piękniejszym - powiedział prezydent. W uroczystości wzięli udział także: premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Władysław Bartoszewski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mikołajską wspominali jej przyjaciele, artyści, reprezentanci Związku Artystów Scen Polskich oraz członkowie KOR-u i Solidarności.

Odsłonięcie rzeźby Haliny MikołajskiejTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

I zjazd NSZZ Solidarność

Halina Mikołajska (1925-1989) była jedną z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych w XX w. Występowała w teatrach Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Jej najważniejsze role to m.in. Rachela (Wesele, 1955), Stara (Krzesła, 1957), Lady Makbet (Makbet, 1960), Elżbieta (Maria Stuart, 1969), Raniewska (Wiśniowy sad, 1976). W 1981 r. była delegatką na I Zjazd NSZZ Solidarność. W stanie wojennym była internowana w obozach odosobnienia w Jaworzu, Gołdapi, Darłówku. Po odzyskaniu wolności nadal angażowała się w działania demokratycznej opozycji. Zmarła 21 czerwca 1989 r., pochowano ją na cmentarzu w Laskach.

PAP/mjc/par