Wolne miejsce parkingowe w centrum? Pomoże aplikacja

Warszawa

shuttlerstockAplikacja pokaże wolne miejsce parkignowe

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w centrum często sprawia spory problem. Czy niedługo kierowcy zapomną o tym kłopocie? Specjalna aplikacja wskaże wolne miejsca, w których będzie można zostawić swoje auto. W sierpniu ruszą jej testy. Na razie na terenie płatnej strefy parkowania.

W sierpniu ruszą testy Systemu Informacji Parkingowej, który będzie kontrolować liczbę wolnych miejsc, na których można będzie zaparkować. Informacje zebrane przez system przekazywane będą kierowcom. Dzięki nim dowiedzą się, gdzie znalezienie miejsca do postoju będzie łatwe.

Testowane będą dwa rozwiązania, po to aby porównać i sprawdzić ich skuteczność oraz niezawodność. Pierwsze zostanie zamontowane na Placu Konstytucji. Tam zamontowane zostaną czujniki bezpośrednio pod miejscami parkingowymi. Drugie, opierające się na kamerach monitoringu, testowane będzie przy Dworcu Centralnym.

Czujniki mają być bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki meteorologiczne. Zmierzą między innymi średni czas postoju, a także rotację samochodów na danym miejscu.

Testy do końca roku

Testy, które rozpoczną się w sierpniu, potrwają rok. We wrześniu kierowcy dostaną możliwość testowania aplikacji, która wskaże wolne miejsca.

ZDM planuje rozszerzenie systemu o kolejne parkingi w strefie płatnego parkowania. Uzależnione będzie to jednak od możliwości finansowych. Wolne miejsca sprawdzimy na razie w aplikacji i na interaktywnej mapie. W przyszłości pojawią się również tablice informujące, czy w danym rejonie jest gdzie zaparkować.

CZYTAJ RÓWNIEŻ O POMYŚLE MIASTA NA MIEJSCA PARKINGOWE W CENTRUM

Jacek Wojciechowicz o parkingach w centrum
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

md/sk