Wolne Konopie znów wygrały z wojewodą

Warszawa

| vesti.ru, PAP, newsru.comWolne Konopie górą / fot. TVN 24

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że ubiegłoroczny zakaz rejestracji zgromadzeń zgłoszonych w Warszawie przez inicjatywę Wolne Konopie nie był właściwy. Podtrzymał tym samym wcześniejszy wyrok WSA w tej sprawie.

Jak poinformował PAP Tomasz Obara z inicjatywy Wolne Konopie, NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Teraz inicjatywa będzie chciała uregulować kwestię organizowania marszów w sprawie legalizacji marihuany na terenie całego kraju.

- Zorganizowaliśmy ich około 30. W poszczególnych miastach rejestracja wyglądała różnie. W niektórych nam odmawiano, w innych rejestrowano bez problemu, a jeszcze w innych zezwalano na przemarsz tylko chodnikiem - zaznaczył Obara.

Dodał, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o planach organizacji kolejnych marszów w Warszawie. - Czekamy na pisemne uzasadnienie dzisiejszego wyroku - powiedział.

Wojewoda na razie nie komentuje

Pytana o wyrok NSA rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały powiedziała, że nic na ten temat nie wie. Poinformowała, że stanowisko przedstawi w piątek.

We wrześniu ubiegłego roku działacze inicjatywy Wolne Konopie zgłosili w stołecznym ratuszu kilkanaście wniosków o rejestrację 200-osobowych zgromadzeń. Miasto nie wydało zgody, uznając, że sparaliżowałyby one ruch w mieście.

Organizatorzy marszów zaskarżyli tę decyzję do wojewody mazowieckiego, jednak przychylił się on do decyzji ratusza. W związku z tym inicjatywa złożyła skargę do WSA, który orzekł, że decyzja wojewody była niezgodna z procedurą. Wojewoda złożył w tej sprawie skargę kasacyjną do NSA, który nie podzielił jego argumentów.

PAP//js/roody