Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wola wybiera nazwy stacji metra

Warszawa

| tvnmeteo.plII lina metra / fot. Metro Warszawskie

Rondo Daszyńskiego, Wolska, Młynów, Koło i Ulrychów - tak zdaniem uczestników konsultacji społecznych powinny nazywać się wolskie stacje metra.

W konsultacjach wzięło udział tylko 50 osób. Tylko cztery skorzystały z przygotowanej w tym celu platformy na stronie internetowej urzędu miasta. Pozostałe wybrały email lub tradycyjną pocztę. Jak głosowali?

Rondo zamiast Mirowa

Tylko w jednym przypadku mieszkańcy w zdecydowany sposób opowiedzieli się przeciwko nazwie proponowanej przez radnych Woli. Zamiast Mirowa, 28 osób poparło nazwę Rondo Daszyńskiego. Nazwa proponowana przez radnych zdobyła 11 głosów poparcia.

- Stacja zdecydowanie powinna nazywać się "Rondo Daszyńskiego", ponieważ jest dużo bardziej rozpoznawalna, szczególnie dla osób spoza Warszawy, które nie znają nazw rejonów stolicy - argumentowała jedna z osób uczestniczących w konsultacjach. - Nikt nie kojarzył Mirowa z Rondem Daszyńskiego i to najlepsze wskazanie, aby nie upierać się przy nazwach minionych, których dziś już nikt nie pamięta - dodawała inna.

Do tej pory stacje metra chętnie nazywano w ten sposób. Od fragmentów dzielnicy nazwy wzięły stacje na Ursynowie. Do życia przywrócono też niemal zapomnianą nazwę Słodowiec na Bielanach. - Popieram propozycje nazw stacji metra na Woli odnoszące się do historycznych rejonów. Pozwolą na przypomnienie dziedzictwa i historii dzielnicy, o którym już sami Warszawiacy prawie nic nie wiedzą (piszę to jako przewodnik po Warszawie) - zwrócił uwagę jeden z głosujących za Mirowem. - To że są historyczne, nie znaczy przecież że nie istnieją - ocenił nazwy inny.

Reszta bez zmian?

Pozostałe propozycje radnych nie wzbudzają takich kontrowersji. Uczestnicy konsultacji poparli nazwy Wolska (28 głosów), Młynów (20), Koło (23) i Ulrychów (24). W tym ostatnim przypadku 14 osób opowiedziało się z nazwą pobliskiego centrum handlowego. Tak czy inaczej, propozycje radnych i mieszkańców Woli dość znacząco różnią się od tego, co proponuje miejski zespół ds. nazewnictwa, który chce by stacje nazywały się: Rondo Daszyńskiego, Płocka, Moczydło, Księcia Janusza i Urlychów.

- Wyniki ankiety trafią teraz do rady dzielnicy, która zadecyduje, jaki zestaw wybrać. Potem, w formie projektu uchwały trafi to do zespołu nazewnictwa przy radzie miasta - zapowiada Kamila Bitner z wolskiego urzędu.

roody/ec