Wola sprzeda zabytkową kamienicę. Cena wywoławcza: 22 mln

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plKamienica przy al. Solidarności 145

Miasto ogłosiło przetarg na sprzedaż zabytkowej kamienicy przy ul. Solidarności 145. Urzędnicy zaznaczają, że nowy nabywca ma dbać o jej "wybitne walory".

Pięciokondygnacyjny budynek pochodzi z początku XX wieku i od momentu powstania posiadał funkcję mieszkalną z pomieszczeniami sklepowymi na parterze.

Cena wywoławcza: 22 mln zł

"Nieruchomość składa się z części frontowej, dwóch oficyn bocznych i oficyny poprzecznej. Pomiędzy oficynami znajduje się podwórze otwarte od strony ul. Ogrodowej. Cena wywoławcza to 22 mln zł" - czytamy w komunikacie prasowym.

– Potencjalni nabywcy mogą składać oferty do 25 maja do godz. 15. Z kolei otwarcie złożonych ofert odbędzie się 30 maja o godz. 13 – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Urzędnicy zaznaczają, że nowy nabywca musi zadbać o walory historyczne budowli.

- Dla nieruchomości zostały wydane zalecenia konserwatora zabytków, z których wynika m.in. że budynek musi zachować integralność, a także cechy typowe dla wielkomiejskiej kamienicy mieszkalnej z początku XX wieku, co decyduje o jej wartości zabytkowej – mówi Adam Hać, zastępca burmistrza.

Nowy właściciel budynku będzie musiał zachować układ i konstrukcję, a także historyczne elementy wnętrz. Parter będzie mógł zostać przeznaczony na funkcje handlowe i usługowe, a wyższe kondygnacje - na mieszkania.

"Przetrwała dzięki modlitwom"

Czteropiętrowy budynek przy Solidarności 145 zbudowano około 1910 roku. Kamienica przetrwała niemieckie bombardowania – mieszkańcy twierdzą, że to dzięki ich modlitwom przy kapliczce w podwórzu budynek ocalał. Kapliczka trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego, a kamienica - w 2012 roku wpisana do rejestru zabytków - to pustostan.

TAK WYGLĄDA KAMIENICA PRZY AL. SOLIDARNOŚCI

Kamienica ma zostać sprzedana
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

kz/sk