Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Wola inwestuje w "broń" na komary. Nowe budki dla jerzyków

Warszawa

Dzielnica Wola/TwitterPowstanie 100 budek dla jerzyków

Wola zamierza zamontować kolejnych 100 budek lęgowych dla jerzyków. Do tej pory pojawiło się już ponad 240 takich domków.

Jak podaje Urząd Dzielnicy Wola, budki mają pojawić się na elewacjach budynków zarządzanych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami.

- Chcemy, aby na wolskich budynkach do przyszłorocznego okresu lęgowego pojawiło się kolejnych 100 budek lęgowych dla jerzyków. Dzisiaj rozpoczynamy naszą akcję montażem pierwszych sześciu budek na kamienicy przy ulicy Żelaznej 91 – mówił w piątek burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski.

I dodał, że wolski ZGN zamontował już ponad 240 budek dla jerzyków, które znajdują się w różnych częściach dzielnicy.

Są już w innych częściach miasta

Wola to nie jedyna dzielnica, gdzie budowane są domy dla tych pożytecznych ptaków.

Na Pradze Południe budki lęgowe zdobią elewacje wyremontowanych budynków przy Lubelskiej i Skaryszewskiej. Z kolei na Pradze Północ, w ramach budżetu partycypacyjnego, zawisły na budynku urzędu dzielnicy. Inne wiszą też na Panieńskiej, Białostockiej czy Łochowskiej. Bielany mają na razie wieżę dla jerzyków, która swym kształtem nawiązuję do jerzyka w locie. Mieści w sobie około 100 budek.

Jerzyki to najlepszy sposób w walce z owadami - dziennie zjadają tysiące komarów. W Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

Budki dla Jerzyków na BiałołęceMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

ab/ran