Wojewoda zmienił zdanieKibice Lecha wejdą na Legię

Warszawa

TVN24Mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki

Mecz pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań odbędzie się z udziałem kibiców gości. Co spowodowało, że wojewoda diametralnie zmienił swoją decyzję? – Mamy od kibiców zapewnienie na piśmie, że doping będzie odbywał się w spokojnej atmosferze – twierdzą urzędnicy wojewody.

- Zapraszamy wszystkich kibiców Lecha, którzy mają bilety – ogłosił wojewoda na specjalnej konferencji prasowej. Jednoczesnie zastrzegł, że w przypadku złamania przez kibiców prawa będzie twarda reakcja służb.

Nie ma już zagrożenia?

Jeszcze we wtorek dostrzegał w obecności kibiców gości zagrożenie. Tym samym podzielał opinię policji, która stwierdziła, że organizacja meczu z udziałem kibiców obu drużyn może realnie naruszyć porządek publiczny i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników imprezy masowej.

Krótko po tym kibice Lecha zapowiedzili, że i tak pojawią się w Warszawie, aby przed stadionem dopingować swoich piłkarzy. Z kolei kibice Legii chcieli zorganizować protest przeciwko zamykaniu stadionów.

Oba zgromadzenia zostały zgłoszone przez osoby prywatne, w tym samym miejscu i tych samych godzinach. Prezydent Warszawy odmówiła wydania zgody na manifestacje.

Czy informacja, że w stolicy i tak pojawią się kibice Lecha nie spowodowała, że urzędnicy wolą wpuścić ich na stadion, niż mieć manifestację na ulicy? - To nie miało żadnego wpływu na decyzję. Wojewodę przekonały deklaracje kibiców obu drużyn zrzeszonych w Wiarze Lecha i SKLW. Na piśmie zapewnili, że doping będzie przebiegał w spokojnej atmosferze - powiedział Tomasz Pietrasiński z biura prasowego wojewody.

Z kolei sam wojewoda dodał: oświadczenia kibiców są czymś nowym, wierzę w ich wiarygodność i nie wolno nam z tej szansy nie skorzystać.

Decyzja wojewody str. 1
legia.com
Decyzja wojewody str. 2
legia.com

Policja: to precedensowa sytuacja

Mimo deklaracji kibiców, policja nie zmieniła swojej oceny ryzyka meczu, ale funkcjonariusze chcą dać szansę kibicom.

- Mamy do czynienia z precedensową sytuacją. Kibice obu klubów wydali oświadczenia o zamiarze spokojnego i kulturalnego dopingu. Nasza analiza bezpieczeństwa co prawda nie zmieniła się, ale zakładamy, że te oświadczenia niosą za sobą jakąś wartość. Chcemy dać kibicom szansę. Nam jako policji zależy, aby stadiony były pełne kibiców, ale kibiców, którzy potrafią kibicować kulturalnie – wyjaśnił Maciej Karczyński, rzecznik prasowy komendy stołecznej policji.

Oświadczenie Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa:

Jako Stowarzyszenie mające wśród swoich celów statutowych dbałość o popularyzację piłki nożnej, w przeświadczeniu że mecze powinny się odbywać z udziałem kibiców obu rywalizujących drużyn, oświadczamy że w związku z możliwością nałożenia na poznańskich kibiców zakazu uczestnictwa w sobotnim hicie ekstraklasy Legia Warszawa – Lech Poznań ze swojej strony dopełnimy wszelkich starań, by w trakcie tego meczu nie doszło do niepożądanych zachowań kibiców Legii.

Oświadczenie Wiary Lecha:

Stowarzyszenie Wiara Lecha w imieniu kibiców Lecha Poznań oświadcza, że dołoży wszelkich możliwych starań, by mecz pomiędzy Legią Warszawa i Lechem Poznań odbywał się w jak najlepszej atmosferze z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa na trybunach stadionu przy ulicy Łazienkowskiej. W tym, jakże ważnym dla obu drużyn spotkaniu, chcemy - jako kibice Lecha Poznań - stać się jego dwunastym zawodnikiem, który swoją obecnością i dopingiem może przechylić szalę zwycięstwa na korzyść Kolejorza. Wierzymy, że obecność kibiców z Wielkopolski na tym meczu przyczyni się do stworzenia atmosfery piłkarskiego święta.

Czytaj też na tvn24.pl

bf//ec