Najnowsze

Wojewoda zdekomunizował kolejne ulice. W tym trzy w Warszawie

Najnowsze


- W związku z ustawą dekomunizacyjną zmienione zostały nazwy 56 ulic na Mazowszu, w tym trzy w Warszawie - poinformował w środę wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. To ostatni etap dekomunizacji ulic na terenie Mazowsza - dodał.

Zgodnie z zarządzeniami, w Warszawie ulica Krystyny Matysiakówny zmieni nazwę na Władysława Stasiaka, Józefa Chmiela zostanie przemianowana na płk. Wacława Lipińskiego, a Józefa Szymańskiego na Wojciecha Ziembińskiego.

6 x Pilecki

W Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Łomiankach, Nowym Dworze Mazowieckim, Lipsku i Żurominie ulice 16 stycznia, 17 stycznia, Hanki Sawickiej, Zygmunta Berlinga, Armii Ludowej i 19 stycznia zmienią patrona - będzie nim rotmistrz Witold Pilecki.

Wśród nowych patronów mazowieckich ulic powtarzają się też nazwy świętego Jana Pawła II, Anny Walentynowicz, Danuty Siedzikównej "Inki" oraz Zbigniewa Herberta.

"Te zarządzenia są ostatnim etapem dekomunizacji ulic na terenie Mazowsza. Dobieraliśmy nazwy nawiązujące do pozytywnych bohaterów w historii Polski" - powiedział Sipiera podczas środowej konferencji prasowej.

Dekomunizacja w stolicy

W listopadzie wojewoda mazowiecki, w związku z obowiązywaniem tzw. ustawy dekomunizacyjnej, wydał już zarządzenia o przemianowaniu nazw 47 ulic; m.in.: al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego, ul. Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta, a ul. Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa. Podobne zarządzenia wydali też inni wojewodowie. Nowe prawo, które zakazuje "propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego", dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw 943 ulic, które - jako podlegające ustawie - wskazał Instytut Pamięci Narodowej. W przypadku niewykonania przez samorządy obowiązku zmiany objętej ustawą nazwy, zgodnie z ustawą czyni to wojewoda poprzez tzw. zarządzenie zastępcze.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ ZDEKOMUNIZOWANYCH ULIC

Zobacz więcej o dekomunizacji ulic:

[object Object]
Wojewoda o powodach zmian TVN24
wideo 2/3

PAP/md/r

Pozostałe wiadomości