Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Wojewoda wszczął kontrolę po śmierci 19-latka. Ratownicy pod lupą

Warszawa

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie działania służb medycznych podczas interwencji policji 9 marca w Legionowie – poinformowała jego rzeczniczka. W czasie policyjnej akcji zmarł 19-letni Rafał W. Mężczyzna zadławił się foliową torebką, w której prawdopodobnie była marihuana.

"Postępowanie obejmuje działania ratownicze podjęte przez legionowskie i warszawskie zespoły ratownictwa medycznego oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Bródnowskim" - napisano w komunikacie przesłanym do naszej redakcji.

W wyjaśnianie sprawy zaangażowani są konsultanci intensywnej terapii, anestezjologii i ratownictwa medycznego.

"Do czasu zakończenia postępowania nie jest zasadne spekulowanie na temat prawidłowości działań ratowniczych" - podkreśliła w oświadczeniu rzeczniczka wojewody, Ivetta Biały.

Śmierć po akcji policji

W ubiegłym tygodniu w Legionowie zatrzymano kilka młodych osób, podejrzewanych o posiadanie lub handel narkotykami. Według policji, jeden z mężczyzn usiłował połknąć foliowe zawiniątko z marihuaną, które miał przy sobie. 19-latek zadławił się. Karetka zabrała go do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł.

Rodzice Rafała oskarżają policjantów o przyczynienie się do śmierci chłopaka.

Dwóm zatrzymanym z Rafałem prokuratura postawiła zarzut udzielania środków odurzających innym osobom. - Zostali przesłuchani, obaj się przyznali i złożyli wyjaśnianie - przekazała Renata Mazur, rzeczniczka praskiej prokuratury.

Protesty i starcia

W niedzielę i poniedziałek przed komendą w Legionowie odbyły się protesty. Doszło do starć chuliganów z policją.

Od niedzieli - w związku z chuligańskimi wybrykami w czasie protestów - zatrzymano w Legionowie 21 osób. Większość była pod wpływem alkoholu - informowała policja.

Sąd odmówił zastosowania aresztu wobec czterech mężczyzn podejrzanych o napaść na policjantów - czytaj więcej na ten temat.

Warszawska prokuratura przejęła śledztwo ws. śmierci 19-latka.

Podsumowanie wydarzeń w Legionowie
Fakty TVN

jb/lulu