Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wojewoda wstrzymał uchwałę o referendum

Warszawa

TVN24Decyzja wojewody

- Wojewoda mazowiecki wstrzymał uchwałę dotyczącą przeprowadzenia referendum w sprawie ustroju Warszawy - poinformowała nas Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy. Nie oznacza to jednak, że referendum nie odbędzie się.

Malinowska-Grupińska podała, że do stołecznych samorządowców dotarła w poniedziałek ważna informacja od wojewody.

Kampania wstrzymana

- Zawiadomił o wszczęciu postępowania nadzorczego i wstrzymaniu uchwały o referendum. To jeszcze nie oznacza, że go nie będzie. To oznacza, że nie możemy realizować uchwały – zastrzega w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Platforma Obywatelska zorganizowała też w tej sprawie konferencję prasową w Sejmie. - Wojewoda informuje, że podejmuje analizę poprawności przyjęcia tej uchwały w kierunku uchylenia jej i w związku z tym informuje miasto stołeczne o konieczności wstrzymania kampanii informacyjnej na temat referendum, które ma się odbyć 26 marca - powiedział Andrzej Halicki, poseł PO.

W praktyce ta decyzja oznacza, że urząd miasta nie może prowadzić kampanii informującej o referendum. - Na przykład pani prezydent nie może wysyłać listów informujących o nim do mieszkańców - wyjaśnia Malinowska-Grupińska.

Decyzja do 9 marca

Niedawno wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera ogłosił, że ostateczną decyzję w sprawie referendum ogłosi najprawdopodobniej 9 marca. W tym czasie będzie analizował uchwałę rady miasta pod kątem prawnym.

- Jeśli wojewoda w swoim rozstrzygnięciu nadzorczym uzna, że dokument jest niezgodny z prawem, rada miasta musi zaprzestać wszelkich czynności - mówił na naszych łamach Tomasz Zakrzewski, radca prawny i ekspert od samorządu terytorialnego.

Pismo od wojewody
urząd

CZYTAJ WIĘCEJ O CAŁEJ PROCEDURZE

Ewa Malinowska-Grupińska zapowiedziała wejście na drogę sądową w przypadku negatywnej decyzji wojewody. - Nie cofniemy się, pójdziemy do sądu, żeby walczyć, by warszawiacy mogli się w tej sprawie wypowiedzieć - stwierdziła na poniedziałkowej konferencji prasowej. Oceniła, że list wojewody mazowieckiego "jest bardzo silnym sygnałem, że decyzja będzie negatywna". - Władza centralna będzie chciała zatrzymać referendum - oceniła.

Próbowaliśmy się skontaktować z wojewodą. Bezskutecznie. Rzeczniczka urzędu wojewódzkiego Ewa Filipowicz potwierdziła, że zostało wysłane takie pismo. - To nie jest nic wyjątkowego w przypadku wszczęcia postępowania nadzorczego – zaznaczyła. Spytaliśmy rzeczniczką, jakie działania ratusz powinien teraz wstrzymać. - To powinno ocenić miasto – stwierdziła Filipowicz.

Zaplanowane na 26 marca

Jeszcze w poniedziałek rano ratusz rozesłał do mediów informację, że w najbliższy piątek, 3 marca mija termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji do spraw referendum.

Z kolei w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się zapowiedź sesji Rady Warszawy, która ma się odbyć 1 marca. Podczas obrad samorządowcy mają zająć się uchwałą w sprawie "powołania Miejskiej Komisji do spraw Referendum w m.st. Warszawie dla przeprowadzenia i ustalenia wyników referendum gminnego zarządzonego na dzień 26 marca 2017 roku".

Mieszkańcy Warszawy mają w nim odpowiedzieć na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?".

Poszerzenie stolicy o 32 gminy

Referendum jest konsekwencją pomysłu Prawa i Sprawiedliwości na zmianę ustroju stolicy. Pod koniec stycznia politycy PiS zaproponowali, aby do Warszawy przyłączyć okoliczne 32 gminy, które miałyby tworzyć wspólną aglomerację. Na jej czele miał stać wspólny prezydent i wspólna 51-osobowa rada Warszawy.

Pomysł wywołał duże kontrowersje. Przeciwnicy PiS punktowali m.in. to, że został wprowadzony bez żadnych konsultacji z mieszkańcami i władzami lokalnymi. Sprzeciw przyniósł oczekiwany efekt. PiS na razie wstrzymał procedowanie tego pomysłu i zapowiedział konsultacje z samorządowcami.

Wojewoda wstrzymuje referendum
Krzysztof Skórzyński, Fakty TVN

kw,ran,PAP/r