Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Wojewoda uchylił pozwolenie na budowę wysypiska w Zielonce

Warszawa

Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.plWysypisko w Zielonce ma zastąpić wysypisko na Radiowie (na zdjęciu)

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski uchylił pozwolenie na budowę wysypiska śmieci w podwarszawskiej Zielonce. Starosta wołomiński będzie musiał ponownie rozpatrzeć sprawę. Miejskie Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które chciało budować tam wysypisko nie komentuje sprawy.

Wojewoda uznał, że decyzja starosty wołomińskiego o udzieleniu pozwolenia na budowę wysypiska jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (w zakresie sposobu unieszkodliwiania ścieków i wód ociekowych) oraz z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach. – To bardzo poważne zastrzeżenia – mówi Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Decyzję zaskarżyło Nadleśnictwo Drewnica. Jacek Kozłowski przyznał, że projekt inwestycji nie uwzględniał budowy oczyszczalni ścieków oraz instalacji do odprowadzania i unieszkodliwiania gazu składowiskowego.

Sprawa wraca do starosty

W tej sytuacji starosta będzie musiał jeszcze raz rozpatrzyć wniosek MPO. Jak poinformował urząd wojewódzki, "powinien ponownie przyjrzeć się kwestii ochrony środowiska i zbadać, czy inwestycja nie jest zlokalizowana na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz czy planowana strefa izolacyjna wokół wysypiska jest wystarczająca".

Decyzja wojewody prawdopodobnie wydłuży czas potrzebny na budowę wysypiska. – Zdaniem wojewody w tej sprawie potrzebna jest rozmowa z mieszkańcami i szczegółowa informacja na temat planów dotyczących wysypiska – dodaje Biały.

Miejskie Przedsiębiostrwo Oczyszczana sprawy na razie nie komentuje. – Musimy zapoznać się z uzasadnieniem decyzji. Za kilka dni powinien być nasz komunikat – poinformował nas Wojciech Jakubczak z MPO.

Zamiast Radiowa

MPO chce zbudować składowisko w gminie Zielonka, niedaleko Michałowa, za ok. 20 mln zł. Pierwsze śmieci miały tam trafić w 2017 roku, po zamknięciu wysypiska na Radiowie.

Plany MPO nie podobają się okolicznym mieszkańcom. W marcu odbył się ich protest przed Pałacem Prezydenckim.

jb/b

Mapa inwestycji w Zielonce
MPO