Wojewoda uchylił plan z wieżowcami. Radni chcą zaskarżyć jego decyzję

Warszawa

Archiwum TVN / mat.inwestoraRada miasta o planie dla Śródmieścia Południowego

Rada Warszawy, głosami Platformy Obywatelskiej, przyjęła w czwartek stanowisko, w którym postuluje wniesienie skargi do sądu administracyjnego na uchylenie przez wojewodę mazowieckiego części planu zagospodarowania Śródmieścia Południowego.

Projekt stanowiska zgłosił radny PO Michał Czaykowski. Za stanowiskiem głosowało 31 radnych, przeciw było 22, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

"Nie ma potrzeby ponownego wyłożenia"

Czaykowski przypomniał, że wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera rozstrzygnięciem nadzorczym z 3 stycznia zdecydował o uchyleniu części planu zagospodarowania dla rejonu Poznańskiej uchwalonego przez radę miasta 30 listopada. O decyzji wojewody informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Zdaniem radnego PO, decyzja wojewody jest krzywdzącą, ponieważ uchyla plan w większości, ale nie w całości i "nierównomiernie" traktuje teren Śródmieścia Południowego.

Czaykowski wyjaśnił, że wojewoda wskazał przede wszystkim na to, że ponownie powinien zostać wyłożony plan dla rejonu ul. Poznańskiej. Tylko, że ponownie wyłożenie planów ma dotyczyć jedynie części terenu - argumentował radny PO. Zdaniem Czaykowskiego nie ma potrzeby ponownego wyłożenia planu.

Skarga na następnej sesji

Rady PO podkreślił, że wojewoda ma prawo do zdania, że powinna zostać powtórzona procedura, ale - jak ocenił - nierówno zostali potraktowani mieszkańcy i właściciele gruntów.

W stanowisku rada miasta zwraca się do prezydenta o przygotowanie dokumentów niezbędnych do wniesienia skargi. Czaykowski wyraził nadzieję, że na następnej sesji zostanie podjęta już uchwała w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie wojewody.

Roma Tower może powstać

Radny PiS Paweł Terlecki powiedział, że wojewoda wydając rozstrzygnięcie skorzystał z ustawowych uprawnień. Stwierdził, że rada zamiast "wdawać się w jałowe spory", powinna wykonać zalecenia wojewody. - Będzie taniej i szybciej - przekonywał.

Na mocy decyzji wojewody "stwierdzono nieważność szeregu zapisów planu zagospodarowania przestrzennego" rejonu Poznańskiej. Jednak decyzja wojewody nadal pozwala na wniesienie wieżowca Archidiecezji Warszawskiej "Roma Tower".

Plan dla rejonu Poznańskiej wzbudza wiele kontrowersji. Umożliwia tam m.in. budowę pięciu nowych wieżowców - wbrew mieszkańcom, którzy w ich miejscach widzieliby szkoły, przedszkola i lokalne centra kultury.

Zobacz jak wyglądały protesty w sprawie planu dla Śródmieścia Południowego:

Awantura na sesjiLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

PAP/kw/b