Wojewoda: prosimy o udrożnienie lokalnych rowów melioracyjnych

Warszawa

tvnwarszawa.plFala kulminacyjna dojdzie do stolicy 19 maja

- Zagrożenie lokalnymi podtopieniami na Mazowszu jest niewielkie bądź umiarkowane - powiedział w piątek wojewoda Jacek Kozłowski po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego.

Zespół zebrał się w związku z intensywnymi opadami deszczu, głównie na południu kraju, na obszarach, skąd lokalne rzeki spływają do Wisły.

- Oceniamy, że zagrożenie lokalnymi podtopieniami jest niewielkie bądź umiarkowane, ale jest. W związku z tym przestrzegamy właścicieli nieruchomości. Zarządców dróg prosimy o ich udrożnienie, a także o udrożnienie lokalnych rowów melioracyjnych - powiedział Kozłowski.

Jak podkreślał wojewoda, prognozy wskazują, że opady deszczu na Mazowszu będą długotrwałe, ale nie będą intensywne ani gwałtowne. Jak powiedział, w sobotę deszcz powinien się zmniejszyć, a w nocy z soboty na niedzielę - wygasnąć. Deszcz - już mniej intensywny - może wrócić we wtorek. Kozłowski zaznaczył też, że gleba - w przeciwieństwie do sytuacji powodzi w 2010 r. - nie jest przesycona wodą.

W czwartek po posiedzeniu miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że w Warszawie prawdopodobnie nie będzie przekroczony stan alarmowy na Wiśle.

Prezydent Warszawy o przygotowaniach do fali wezbraniowej:

Prezydent o przygotowaniach
tvnwarszawa.pl

PAP