Wojewoda ostrzega przed fajerwerkami

Warszawa

| "Daily Telegraph", onet.plfot. TVN Warszawa

Fajerwerki, odpalane w miejscach publicznych czy prywatnych trawnikach, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia użytkowników - przypomina Wojewoda Mazowiecki.

W tym roku Jacek Kozłowski wystosował specjalny apel, w którym ostrzega przez zabawą fajerwerkami.

Najwięcej poparzeń

Przy zabawie środkami pirotechnicznymi należy uważać przede wszystkim na poparzenia. – Wśród najczęstszych obrażeń są poparzenia dłoni i twarzy – czytamy w apelu. – Dlatego petardy należy odpalać zgodnie z instrukcją obsługi i wcześniej przemyśleć taki zakup.

Zasady bezpieczeństwa

W piśmie znajdujemy też podstawowe zasady używania fajerwerków tak, aby były bezpieczne. Szczególną uwagę zwraca się na to, żeby petard nie odpalać w miejscach publicznych, zwłaszcza kiedy możemy stwarzać zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Trzeba też pamiętać, że petardami bawić się można tylko na zewnątrz, nigdy w pomieszczeniach zamkniętych. Dotyczy to też balkonów i okien.

Żeby uniknąć nieszczęśliwego wypadku, nie bawmy się fajerwerkami po spożyciu alkoholu i innych środków odurzających. Nie wolno też odpalać ich w dłoni.

Wojewoda w apelu prosi o zachowanie szczególnej ostrożności. – Mam nadzieję, że zdrowy rozsądek weźmie górę nad szaleństwem Sylwestrowej Nocy i pozwoli rozpocząć Nowy Rok z dobrym zdrowiu.

aq