Wojewoda odwołał konserwator zabytków

Warszawa

| Fakty po południufot. TVN Warszawa

Wojewoda mazowiecki odwołał ze stanowiska Barbarę Jezierska, wojewódzką konserwator zabytków – dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.

Przed południem w biurze wojewódzkiej konserwator pojawiło się dwóch pracowników z urzędu wojewody mazowieckiego. Chcieli oni osobiście wręczyć Jezierskiej decyzję o odwołaniu.

Konserwator wyszła

Wojewódzka konserwator pisma nie przyjęła. – Źle się poczułam i musiałam pojechać do lekarza – powiedziała nam odwołana konserwator.

Jak ustalił portal tvnwarszawa.pl, pismo trafiło do dziennika podawczego w sekretariacie konserwator. - Sekretarka przekazała mi, że jest to pismo, w którym wojewoda mazowiecki odwołuje mnie ze stanowiska - dodaje Jezierska.

Minister się zgodził

Informację o odwołaniu potwierdziło biura prasowe wojewody mazowieckiego. - Pani Jezierska została skutecznie o tym poinformowana - podkreślił Tomasz Pietrasieński z urzędu wojewody.

- Do czasu wyłonienia nowego konserwatora zabytków wojewoda powierzył obowiązki MWKZ Rafałowi Nadolnemu, dotychczasowemu zastępcy Barbary Jezierskiej - czytamy w oświadczeniu wojewody mazowieckiego przesłanego do redakcji tvnwarszawa.pl.

Zgodę na odwołanie Jezierskiej wyraził główny konserwator zabytków, a zarazem wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

Chciała pracować do końca roku

We wtorek Barbara Jezierska na zwołanej konferencji prasowej zapowiedziała, że chce się spotkać z wojewodą i wiceministrem kultury, by usłyszeć formułowane wobec niej zarzuty z pierwszej ręki, i dostać szansę, by się do nich odnieść.

Konferencja prasowa to odpowiedź na informacje, które pojawiły się dwa tygodnie temu. Tego dnia wiceminister kultury Piotr Żuchowski postawił konserwator ultimatum: albo sama zrezygnuje ze stanowiska, albo on podpisze jej rezygnację.

We wtorek Jezierska poinformowała, że sama nie zrezygnuje ze stanowiska.

Niekończący się spór

Spór pomiędzy wojewodą, a konserwator ciągnie się od 2008 roku. Właśnie wtedy doszło do pierwszej, jak się później okazało, nieudanej próby odwołania konserwator. Kolejna była w ubiegłym roku.

Wojewoda zdymisjonował Jezierską po tym, jak w raporcie z kontroli u wojewódzkiej konserwator pojawił się zarzut niedopatrzenia, które doprowadziło do zburzenia parowozowni na warszawskiej Pradze. Jezierska nie zgodziła się z tym zarzutem i dowiodła, że to ona wpisała budynek do rejestru, a za jego ochronę odpowiadał konserwator stołeczny. Sprawa trafiła do wiceministra kultury, który nie przychylił się do wniosku wojewody.

Kolejny wniosek, tym razem zaakceptowany przez wiceministra kultury trafił do resortu 26 stycznia.

Bartłomiej Frymus/mz

Przeczytaj cały komunikat urzędu wojewody mazowieckiego:

Po otrzymaniu zgody Generalnego Konserwatora Zabytków Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, odwołał Barbarę Jezierską ze stanowiska Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (MWKZ).

Wojewoda zwrócił się do Piotra Żuchowskiego, Generalnego Konserwatora Zabytków,z prośbą o akceptację zasad przeprowadzenia postępowania konkursowego mającego na celu wyłonienie kandydata na nowego MWKZ oraz o wskazanie przedstawiciela do komisji konkursowej.

- Do czasu wyłonienia nowego konserwatora zabytków wojewoda powierzył obowiązki MWKZ Rafałowi Nadolnemu, dotychczasowemu zastępcy Barbary Jezierskiej - czytamy w oświadczeniu wojewody mazowieckiego przesłanym do redakcji tvnwarszawa.pl.

Dokumenty w sprawie odwołania Barbary Jezierskiej znajdują się na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego www.mazowieckie.pl w zakładce "Pozostałe".