Wojewoda o referendum: to nie jest łatwa decyzja

Archiwum tvnwarszawa.plBędzie głosowanie w sprawie granic miasta?

Na postanowienie wojewody w sprawie referendum w Warszawie poczekamy prawdopodobnie do 9 marca. – Każda decyzja będzie kontestowana – mówił na antenie Polskiego Radia RDC Zdzisław Sipiera.

Chodzi o referendum w sprawie poszerzenia granic stolicy. Zarządzili je radni miasta, wojewoda opublikował uchwałę w dzienniku wojewódzkim, ale wciąż analizuje pod kątem prawnym.

"Każda decyzja będzie kontestowana"

- To jest sprawa dość istotna i ważna. Referendum jest świętem demokracji. Nie ukrywam, że to nie jest łatwa decyzja. Jest dwugłos prawników – mówił w radiu Sipiera. Jak zaznaczył, badanie uchwały nie jest prostą sprawą. – Każda decyzja będzie kontestowana. Musi być oparta o przepisy prawa, a nie o coś innego. Decyzję opieram na legalizmie – przekonywał. Prowadzący program chciał dowiedzieć się, kiedy dokładnie można się spodziewać postanowienia wojewody mazowieckiego. – Będzie w ustawowym terminie, czyli 30 dni po okresie dostarczenia decyzji. Prawdopodobnie będzie to w ostatnim możliwym dniu, czyli 9 marca – stwierdził.

Głosowanie miałoby się odbyć 26 marca. Mieszkańcy Warszawy mają w nim odpowiedzieć na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?".

Uchwała budzi wątpliwości

Sama uchwała budzi wątpliwości ekspertów, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Politycy zapomnieli o mieszkańcach, a to właśnie oni - nie radni powinni wyjść z inicjatywą referendalną.

Członkowie PO przekonują jednak, że są pewni, że ich dokument jest zgodny z prawem. - Jeśli wojewoda go uchyli, będzie to spowodowane wyłącznie pobudkami politycznymi (wojewoda jest z PiS – red.), a nie niezgodnością z procedurami – mówił nam przed tygodniem przewodniczący klubu radnych PO Jarosław Szostakowski.

Posłowie tej partii zapowiedzieli, że jeśli wojewoda podważy decyzję rady – odwołają do sądu. - Ale referendum w Warszawie się odbędzie. Tak czy inaczej – przekonywał Andrzej Halicki (PO).

Poszerzenie stolicy o 32 gminy

Referendum jest konsekwencją pomysłu Prawa i Sprawiedliwości na zmianę ustroju stolicy. Pod koniec stycznia politycy PiS zaproponowali, aby do Warszawy przyłączyć okoliczne 32 gminy, które miałyby tworzyć wspólną aglomerację. Na jej czele miał stać wspólny prezydent i wspólna 51-osobowa rada Warszawy.

Pomysł wywołał duże kontrowersje. Przeciwnicy PiS punktowali m.in. to, że został wprowadzony bez żadnych konsultacji z mieszkańcami i władzami lokalnymi. Sprzeciw przyniósł oczekiwany efekt. PiS na razie wstrzymał procedowanie tego pomysłu i zapowiedział konsultacje z samorządowcami.

[object Object]
Samorządowcy rozmawiali o poszerzeniu Warszawytvn
wideo 2/16

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości