Wojewoda mazowiecki: egzaminy odbyły się wszystkich placówkach

Warszawa

"Udało się umożliwić przeprowadzenie egzaminu"TVN24
wideo 2/3

Wojewoda mazowiecki potwierdził, że egzaminy gimnazjalne odbyły się w środę we wszystkich szkołach w województwie mazowieckim.

Jak podał Zdzisław Sipiera, egzamin odbył się w 983 placówkach. - Mogę powiedzieć, że dzięki różnym działaniom udało się umożliwić dyrektorom szkół żeby wszystkie egzaminy rozpoczęły i zakończyły się dzisiaj - powiedział w środę po południu.

Do egzaminu przystąpiły 52 tysiące uczniów - w tym czasie powstało ponad 2100 komisji.

73 dodatkowe osoby w komisjach

Kuratorium oświaty było przygotowane na ewentualną pomoc dyrektorom. W jego bazie znalazło się 900 nauczycieli, którzy byli gotowi do uczestniczenia w komisjach egzaminacyjnych. - Dyrektorzy z 13 szkół skorzystali z takiej pomocy - przyznał Sipiera. Były to 73 osoby, które w takich komisjach brały udział. - To nie jest duża liczba, ale jednak ta, która pomogła przeprowadzić egzaminy - dodał.

I mówił, że zgłaszają się kolejne osoby. - To jest coś charakterystycznego na ten moment, że są chętni do tego, że jeżeli przyjdą takie momenty w których dyrektor będzie miał problem, poprzez kontakt z kuratorium jest możliwość pomocy. Dyrektorzy nie są sami, pomagamy, służymy pomocą - zapewnił.

Szkoły odwiedzał wizytator

Jak przyznała mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska, sytuacja w szkołach od kilku dni była monitorowana.

- Wczoraj i dziś każdą szkołę "odwiedził" telefon wizytatora - mówiła. - Jeszcze raz zapytaliśmy czy wszystko jest przygotowane, czy nie ma żadnych problemów w przeprowadzeniu egzaminów - relacjonowała. I dodała, że gdyby takowe się pojawiły, to w zasobach kuratorium jest duża liczba nauczycieli i emerytów gotowych do pomocy w komisjach.

Kuratorium przygotowało specjalne numery telefonów dla dyrektorów szkół i rodziców, pod którymi mogą się kontaktować w związku z egzaminami. - Było ich kilka, ale nie miały żadnego kluczowego znaczenia w skali naszego województwa i samych egzaminów - przyznała.

"Egzamin odbędzie się"

Rafał Trzaskowski we wtorek wieczorem napisał na Twitterze, że egzamin gimnazjalny się odbędzie, choć kilka godzin wcześniej ratusz podał informację o trudnościach z obsadzeniem komisji egzaminacyjnych.

Gimnazjaliści przystąpili do testu w środę o godzinie 9. W pierwszym dniu uczniowie III klas gimnazjalnych zdają egzamin z wiedzy humanistycznej. W drugim dniu będą zdawać egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w trzecim z języka obcego.- Nie mam informacji, że dziś gdzieś egzamin mógłby się nie odbyć, ale tak naprawdę, z pełną odpowiedzialnością, będę mogła to potwierdzić, kiedy otrzymam od wszystkich dyrektorów informacje poprzez specjalną aplikacje internetową, że egzaminy się odbywają. Dyrektorzy mają taki obowiązek, prosiliśmy o to - powiedziała Anna Frenkiel, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. OKE w Warszawie swoim zasięgiem obejmuje województwo mazowieckie.Dopytywana, czy brak sygnałów od dyrektorów oznacza, że dyrektorzy szkół poradzili sobie z organizacja egzaminów, mimo trwającego strajku nauczycieli, odpowiedziała, że "gdyby coś się działo, powinnam o tym wiedzieć, a nie wiem". - Nie sądzę, by była szkoła, która ma problem, a nas o tym nie poinformowała - dodała.

Trudności z obsadzeniem komisji

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków. Według ZNP, we wtorek w strajku w całym kraju udział wzięło 74,29 proc. szkół i przedszkoli; w województwie mazowieckim - 70,88 proc. (1979 z 2792 placówek).

Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

"Rozpoczynające się jutro egzaminy gimnazjalne, mimo strajku nauczycieli, odbędą się" - poinformował Jeszcze kilka godzin wcześniej brakowało 179 nauczycieli, którzy mieli wejść w skład komisji egzaminacyjnych. Ratusz zapewnia, że udało się już skompletować ich pełne składy.

Jeszcze na popołudniowej konferencji prasowej wiceprezydent Renata Kaznowska podawała, że jest kilka szkół, w których brakowało komisji egzaminacyjnych. - 123 szkoły będą w stanie przeprowadzić egzaminy. 13 szkół wciąż kompletuje składy komisji, brakuje 179 pedagogów - powiedziała.I zastrzegła, że miasto chce mieć również listę rezerwową członków komisji.

Jak precyzowała wiceprezydent, miasto potrzebowało pedagogów dla 1400 uczniów, którzy chcą podejść do egzaminów. Problem mieli dyrektorzy z Mokotowa, Białołęki, Targówka czy Wawra.- Sprawdzamy również nasze zasoby. Mamy burmistrzów, wiceburmistrzów, którzy mają uprawnienia pedagogiczne i zadeklarowali, że przystąpią do komisji - podała wiceprezydent.

PAP/mp/r