Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wojewoda chce wyższych kar za nielegalne reklamy

Warszawa

TVN WarszawaReklama na placu Defilad

Podwyższenie kar za nielegalne wieszanie reklam zasłaniających okna budynków mieszkalnych oraz uproszczenie procedur egzekucyjnych proponuje wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Projekt zmian w Sejmie ma złożyć Platforma Obywatelska.

Projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji podnosi wysokość jednorazowej grzywny do 200 tys. zł. Obecnie osoby fizyczne mogą zapłacić do 10 tys. zł a jednostki organizacyjne do 50 tys. zł grzywny.

Ponadto możliwa suma grzywien w danej sprawie zostałaby podniesiona do 1 mln zł. Obecnie w przypadku osoby fizycznej jest to 20 tys. zł, a w przypadku jednostek organizacyjnych do 100 tys. zł.

Projekt zakłada także uproszczenie procedury egzekucyjnej oraz ułatwia zdjęcie reklamy na koszt właściciela.

Problem dużych miast

Wojewoda mazowiecki na środowej konferencji prasowej powiedział, że mimo prawa zabraniającego od 19 czerwca ub. r. zasłaniania reklamami okien wielorodzinnych budynków mieszkalnych, takie przypadki wciąż się zdarzają. Ocenił, że jest to problem dużych miast, w szczególności Warszawy.

Podkreślił, że niska wysokość grzywny, jaką może nałożyć inspektor, nie prowadzi do zdejmowania nielegalnie wiszących reklam. - Nieuczciwym wspólnotom mieszkaniowym i właścicielom nośników opłaca się przeciągać procedury zażaleniami i skargami na kolejne decyzje nadzoru budowlanego oraz kolejne etapy postępowania - wyjaśnił.

Zaznaczył, że celem nowelizacji nie jest przeciwdziałanie reklamie wielkoformatowej, ale przypadkom naruszania prawa - także zasłaniania zabytków reklamami pod pozorami sponsorowania np. remontu. - Być może strach przed dolegliwą karą i jej nieuchronnością spowoduje, że w Warszawie nie będzie nielegalnych reklam - dodał.

W sejmie dopiero po wakacjach

Kozłowski zapowiedział współpracę z organizacjami rynku reklamowego. Listy lokalizacji nielegalnych nośników mają być aktualizowane przez nadzór budowlany i przesyłane do właścicieli nośników reklamy zewnętrznej, domów mediowych zajmujących się sprzedażą powierzchni reklamowych oraz reklamodawców.

Andrzej Halicki (PO) poinformował, że projekt noweli zostanie w przyszłym tygodniu zaprezentowany prezydium klubu PO. Dodał, że Sejm zajmie się projektem prawdopodobnie dopiero po przerwie wakacyjnej. "Jesienią powinniśmy zakończyć proces legislacyjny" - ocenił.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Warszawie Andrzej Kłosowski poinformował z kolei, że obecnie toczy się 40 postępowań dotyczących nielegalnych reklam, z których 10 to sprawy związane z przysłonięciem okien budynków mieszkalnych. Zaznaczył, że postępowania są długotrwałe. W ciągu roku nadzór budowlany doprowadził do usunięcia dziesięciu nielegalnych reklam. Na wspólnoty mieszkaniowe będące właścicielami budynków nałożono w sumie 350 tys. zł grzywien.

PAP/bf/roody