Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Wojewoda chce przejąć zabytkowy gmach w centrum

Warszawa

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plWojewoda przejmie Bank Landaua?

Wojewoda chce przejąć od miasta zabytkowy gmach przy Senatorskiej. Dotychczas mieścił się tam Park Miniatur, ale ratusz wypowiedział fundacji umowę dzierżawy.

Mowa o ponad stuletnim budynku zaprojektowanym przez Stanisława Grochowicza i Gustawa Landaua-Gutentegera. Znajduje się pod adresem Senatorska 38 sąsiadując z ambasadą Belgii, tuż obok jest plac Bankowy.

W ostatnim czasie w środku znajdował się Park Miniatur, ale ratusz wypowiedział umowę dzierżawy fundacji prowadzącej wystawę 30 listopada ubiegłego roku. Powód? "Zaległości w opłatach". CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE.

Wywiozą miniatury z Warszawy?

Miasto, które zarządza budynkiem w imieniu Skarbu Państwa dwukrotnie próbowało przejąć nieruchomość od organizacji. Bez rezultatu. "W związku z tym podjęte zostaną działania prawne zamierzające do przejęcia przedmiotowej nieruchomości" – poinformował tvnwarszawa.pl Konrad Klimczak z biura prasowego urzędu miasta.

Natomiast przedstawiciele fundacji, którzy długo poszukiwali alternatywnej lokalizacji, zapowiedzieli właśnie na Facebooku, że są "już od krok od ogłoszenia", gdzie wkrótce będzie wystawa. Co ciekawe, nie będzie to Warszawa, ale "duża niespodzianka".

Wojewoda chce "trwałego zarządu"

Postanowiliśmy sprawdzić, co będzie w gmachu przy Senatorskiej po wyprowadzce Parku Miniatur. Tak dowiedzieliśmy się, że miasto może wkrótce stracić budynek.

"Minister Infrastruktury i Budownictwa w związku z wnioskiem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego o ustanowienie trwałego zarządu nieruchomością położoną przy ulicy Senatorskiej 38 wystąpił o przekazanie dokumentów przedmiotowej nieruchomości. W przypadku ustanowienia trwałego zarządu na rzecz MUW decyzje dotyczące nieruchomości nie będą leżały w kompetencji Prezydenta miasta stołecznego. Warszawy" – odpisał Klimczak.

O cel przejęcia budynku zapytaliśmy rzeczniczkę wojewody mazowieckiego. "Wniosek o przekazanie w zarząd nieruchomości Skarbu Państwa, znajdującej się przy ul. Senatorskiej 38 w Warszawie, jest związany z potrzebą pozyskania pomieszczeń do realizacji zwiększającej się liczby zadań Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, a także jednostek zespolonych, podległych Wojewodzie" - odpisała Ewa Filipowicz.

Dodajmy, że biura wojewody znajdują się tuż obok, przy placu Bankowym - w budynku stołecznego ratusza.

Przejęty plac Piłsudskiego

Warto przypomnieć, że w październiku 2017 roku, przy protestach ratusza, minister infrastruktury przekazał pod zarząd wojewody plac Piłsudskiego. W decyzji ówczesnego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji czytamy, że "w sytuacji realnego zagrożenia wojewoda jako organ będzie mógł wykonywać swoje obowiązki. Powyższe zapewni szybkie działanie w sytuacjach zagrożenia".

MATERIAŁ O PLACU PIŁSUDSKIEGO:

Minister o sprawie placuTVN24
wideo 2/4

ran/b