Wojenna Warszawa na wyciągnięcie telefonu

Warszawa

Grójecka / Opaczewska | www.wrzesien39.waw.pl
Baseny przy Łazienkowskiej | www.wrzesien39.waw.pl
Krakowskie Przedmieście | www.wrzesien39.waw.pl
Plac Piłsudskiego | www.wrzesien39.waw.pl
Hotel Bristol | www.wrzesien39.waw.pl
Hala Mirowska | www.wrzesien39.waw.pl
Grójecka / Opaczewska | www.wrzesien39.waw.pl
Baseny przy Łazienkowskiej | www.wrzesien39.waw.pl
Krakowskie Przedmieście | www.wrzesien39.waw.pl
Plac Piłsudskiego | www.wrzesien39.waw.pl
Hotel Bristol | www.wrzesien39.waw.pl
Hala Mirowska | www.wrzesien39.waw.pl

Warszawiacy mogą przenieść się 75 lat wstecz, by przekonać się jak wyglądała stolica w przededniu i w pierwszych dnia II wojny światowej. Wszystko dzięki aplikacji przygotowanej przed Dom Spotkań z Historią i Fundację Warszawa1939.pl.

"Rano zbudziły nas dalekie detonacje i wycie syren na alarm. Ponieważ w sierpniu kilkakrotnie były tzw. próbne alarmy, teraz nie zrobiło to na nas większego wrażenia. Wygramoliliśmy się z łóżek i na rozkaz mamy poszliśmy do łazienki".

"Wczoraj wieczorem zarządzono w Warszawie ćwiczebne pogotowie OPL [Obrony Przeciwlotniczej]. Mimo spóźnionej pory i rozpowszechnienia wiadomości o pogotowiu tylko przez radio, Warszawa w ciągu kilkunastu minut przystosowała się do warunków obrony przeciwlotniczej.

Takie wpisy z 31 sierpnia i 1 września można znaleźć w aplikacji e-kartka1939. Notkom towarzyszą też zdjęcie Warszawy sprzed 75 lat.

52 dni z życia miasta

Z aplikacji dowiemy się o działaniach wojennych, ale przede wszystkim o życiu codziennym, na przykład ile kilogramów mąki w domowych spiżarniach zalecano zgromadzić w sierpniu 1939 roku na wypadek wojny, a także jak władze Warszawy zareagowały na... wielki zjazd jasnowidzów tuż przed wybuchem wojny.Multimedialne kalendarium zaczyna się 15 sierpnia ostatnią polską defiladą wojskową przed wybuchem wojny, a kończy - defiladą niemiecką 5 października 1939. Każdy dzień z kalendarium zawiera teksty źródłowe z dzienników, pamiętników i prasy, zdjęcia, mapy, materiały audio i wideo.

Do pobrania za darmo

"Użytkownicy aplikacji codziennie dostają krótką informację, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu wraz z fotografią i identyfikacją danego zdarzenia na mapie. Dzięki nawigacji będzie można dotrzeć do wybranego miejsca i sprawdzić jak dziś ono wygląda. Dzień po dniu pokazujemy na zdjęciach i opowiadamy, czym żyli warszawiacy w przededniu i pierwszych dniach wojny" – tłumaczą twórcy aplikacji.

Aplikacja jest przygotowana z myślą o systemach Android oraz iOS. Można ją pobrać za darmo ze strony: www.wrzesien39.waw.pl

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Osamotnione Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji rozpoczętej 17 września. W konsekwencji Hitler i Stalin dokonali IV rozbioru Polski.

ran/b

1 września 1939 r. o świcie pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte
TVN24