Wojciechowicz: nie wszyscy wjadą samochodem do centrum

O funkcjonalnym centrum Warszawy
O funkcjonalnym centrum Warszawy
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
O funkcjonalnym centrum WarszawyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

- Funkcjonalne centrum Warszawy, do jakiego dziś przyzwyczajeni są mieszkańcy, będzie się rozszerzać - przekonuje wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Jego zdaniem, z czasem obejmie nie tylko "bliską" Wolę, ale i część Pragi. Co to oznacza dla mieszkańców?

Codziennie przewijają się przez nie dziesiątki tysięcy osób, to tu przecinają się najważniejsze szlaki komunikacyjne, można załatwić najważniejsze sprawy urzędowe, ale też najłatwiej umówić się ze znajomymi do knajpy kina czy teatru.

Dziś funkcjonalnym centrum Warszawy jest fragment miasta między Traktem Królewskim, placem Konstytucji, al. Jana Pawła II i placem Bankowym. - Ten teren podlega w tej chwili daleko idącym przemianom. Można powiedzieć, że to jeden z większych, jeśli nie największy plac budowy w Europie, ale warto zwrócić uwagę, że mamy proces rozszerzania się funkcjonalnego centrum na tereny poprzemysłowej Woli i Pragi – przekonuje jednak Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Granice tego centrum już dziś przesuwają się wiec aż do ulic Okopowej i Towarowej z jednej strony i Targowej. Wpływ na to ma nie tylko otwarcie II linii metra, ale też nowa zabudowa mieszkaniowa, wokół której będzie skupiało się życie. Na Woli to osiedle 19 dzielnica, na Pradze - zabudowa w Porcie Praskim. – Zależy nam, żeby rozwijała się funkcja mieszkaniowa, która żyje nie tylko w godzinach pracy, ale 24 godziny na dobę – podkreśla Wojciechowicz.

Zwęzić ulice

Ale nie tylko nowa zabudowa ma być wyznacznikiem rozszerzonego centrum. Zmieniać będą się też ulice. - Okopowa i Towarowa mają jeszcze wiele przed sobą. Poza blokowiskami mamy sporo wolnych terenów. Jest pomysł, żeby obwodnica śródmiejska przebiegała al. Prymasa Tysiąclecia. Dlatego można sobie wyobrazić, że za 15 - 20 lat Okopowa i Towarowa będą miały zdecydowanie niższe parametry. Będą węższe. Można sobie wyobrazić wytworzenie na tej ulicy zupełnie nowej pierzei – zaznacza Wojciechowicz.

W podobnym tonie wypowiada się o ulicy Targowej. - Ma charakter ulicy zabytkowej, ale dużo jest do zrobienia. Gdy dojdzie do wydłużenia II linii metra i spięcia przynajmniej części obwodnicy praskiej, będzie można dokonać zwężenia ulicy Targowej i stworzyć bardziej kameralny charakter – przekonuje wiceprezydent.

O Towarowej i Targowej
O Towarowej i TargowejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

I podkreśla wagę planowanych obwodnic. - Miasta takie jak Berlin mają te obwodnice już od lat i to w kilku rzutach. Co najmniej trzy ringi można tam wyodrębnić. To samo jest w Wiedniu i innych dużych miastach. Generalnie my jesteśmy na tym etapie, że to budujemy i jednocześnie mamy możliwość przyhamowywania tego ruchu, który odbywa się przez centrum.

Samochodem? To niemożliwe!

Zwężenie ulic to również sygnał dla kierowców, czego w przyszłości mogą spodziewać się na tym obszarze.

- Funkcjonalne centrum, do którego podróżuje wielu mieszkańców i turystów, nie może być miejscem, do którego wszyscy chętni będą przyjeżdżali samochodem. To jest niemożliwe – zaznacza Wojciechowicz. I dodaje, że ważna jest rola komunikacji miejskiej. - Miasto musi zapewnić możliwość komunikacyjną dla wszystkich, którzy mieszkają w tej strefie, ale także dla tych, licznych, którzy do tej strefy chcą przyjechać z różnych powodów - do pracy czy urzędów. Co robimy? To chociażby budowa centralnego odcinka II linii metra, który już funkcjonuje, a w tej chwili trwa rozbudowa. Zapewnia obsługę i możliwość inwestowania w tym obszarze - wyjaśnia Wojciechowicz. - Trudno sobie wyobrazić, że w tym centralnym obszarze, który bez wątpienia będzie intensywnie rozbudowywany, nie będzie polityki zrównoważonego rozwoju. Ten obszar mu być nasycony komunikacją publiczną. Dlatego w tym obszarze mamy dwie linie metra i liczne linie tramwajowe i autobusowe i dostępność za pomocą kolei - dodaje.

Jak już pisaliśmy, w Warszawie trwają konsultacje strategicznego dokumentu - Warszawskiej Polityki Mobilności. Zakłada ograniczenie roli samochodów w mieście poprzez m.in. strefowanie ruchu, zmniejszenie przepustowości ulic i skrzyżowań, priorytetowe traktowanie ruchu pieszego, rozwój systemu carsharingu czy wspieranie korzystania z samochodów o małych gabarytach, z małymi silnikami i z ekologicznymi napędami.

CZYTAJ WIĘCEJ O STRATEGII

O samochodach w centrum
O samochodach w centrumMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Za 15 - 20 lat

Prezydent nie podaje szczegółów, ale zaznacza, że z biegiem lat będzie się rozszerzać strefa płatnego parkowania. – Na pewno dużym wyzwaniem będą parkingi podziemne w centrum miasta. Tego problemu nie da się rozwiązać w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, więc myślę, że będzie to musiało być zrobione rękami miasta – tłumaczy wiceprezydent.

CZYTAJ WIĘCEJ O POMYSŁACH NA PARKINGI PODZIEMNE

Nowe parkingi będą powstawały, ale w ograniczonym zakresie. - Mając bilans miejsc parkingowych dla mieszkańców musimy pamiętać o tych, którzy przyjeżdżają do Śródmieścia, ale też nie należy budować tych miejsc więcej, niż jest faktyczna potrzeba - wyjaśnia Wojciechowicz.

Osobna sprawa to zagospodarowanie wolnych przestrzeni nowymi budynkami. - Hotel Marriott, czy Intraco, czy inne obiekty nie powstawały w latach 90. czy w XXI wieku tylko dużo wcześniej. Myśmy zastali Warszawę z kilkoma budynkami wysokimi i chcąc zrobić z tym porządek chcemy stworzyć zwartą, spójną kompozycję obiektów również wysokich, ale większość budynków, które się buduje w centralnej części są niskie w tzw. warszawskiej wysokości, gdzieś w granicach 30 metrów - tłumaczy wiceprezydent.

Kiedy można spodziewać się, że w pełni odczujemy efekty rozszerzenia funkcjonalnego centrum Warszawy? - To dzisiaj może brzmieć dość fantastycznie, ale to jest pewien proces, który będzie można ocenić po 15 - 20 latach – przekonuje Wojciechowicz.

Granice funkcjonalnego centrumGoogle Maps

ran/r

Pozostałe wiadomości

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl