Wojciech Pokora nie żyje

Warszawa

Nie żyje Wojciech PokoraTVN24
wideo 2/3

W wieku 83 lat zmarł wybitny aktor Wojciech Pokora - poinformowała w niedzielę Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultur.

"Z głębokim bólem zawiadamiamy, że dziś nad ranem (4.02.2018 r.) w wieku 83 lat odszedł nasz wielki przyjaciel, wybitny aktor pan Wojciech Pokora. Składamy kondolencje i łączymy się w bólu ze wszystkimi widzami i wielbicielami talentu pana Wojciecha. Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury" - napisano na profilu Och Teatru na Facebooku.

O śmierci artysty poinformowała też Krystyna Janda.

Występował głównie w komediach

Artysta urodził się w 1934 roku w Warszawie. Ukończył Technikum Budowy Silników we Wrocławiu, przez kilka lat pracował w fabryce FSO, później studiował na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Występował w warszawskich teatrach: Dramatycznym (1958–1984), Teatrze Nowym (1984–1990) i Teatrze Kwadrat (1990–2001). Ostatnio był związany z Och Teatrem. Wcześniej występował też w telewizyjnych kabaretach Olgi Lipińskiej. Pokora był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów komediowych. Grał m.in. role Żorża Ponimirskiego z serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" oraz docenta Zenobiusza Furmana w serialu "Alternatywy 4". Wcielił się też w słynną rolę panny Marysi w filmie "Poszukiwany, poszukiwana". Zagrał też w produkcjach "Brunet wieczorową porą", czy "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz". Po raz pierwszy wystąpił przed kamerami w 1953 r. w filmie "Przygoda na Mariensztacie", ale pierwszą poważną rolę zagrał w 1960 r. w "Mężu swojej żony". W 2015 roku ukazał się wywiad rzeka z artystą, książka "Z Pokorą przez życie". Aktor był też wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie. Za swoją działalność artystyczną otrzymał kilka odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi w 1978 roku i Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2013 rok. W 2000 roku, podczas 5. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, odcisnął swoją dłoń na Promenadzie. Jego wnuczką jest aktorka Agata Nizińska.

"Zgodziłem się na tę rolę pod przymusem"

Pokora był bohaterem reportażu "Uwagi!" TVN w 2015 roku. - Szykowano mnie do zawodu inżyniera. Skończyłem technikum budowy silników samolotowych. Podobnie jak prawie wszyscy dostałem trzyletni nakaz pracy do fabryki samochodów osobowych – opowiadał wówczas aktor.

– Był nabór do szkół oficerskich, co łączyło się z dobrym wykształceniem, samochodem, mieszkaniem. Frapujące! Usiedliśmy z (Jerzym) Turkiem i mówię: "Słuchaj, albo zostaniemy oficerami. Albo nie wiem" – wspominał Pokora.

Ostatecznie wybrał amatorskie kółko teatralne, które powstało przy fabryce samochodów w Żeraniu. Tam poznał aktorów Teatru Powszechnego. – Oni nam powiedzieli: "Idźcie do szkoły teatralnej! Z was lepsi będą aktorzy, niż oficerowie" – mówił Pokora. Największą popularność przyniosła mu rola Marysi w filmie "Poszukiwany, poszukiwana". – Zgodziłem się na tę rolę pod przymusem. Zmusiła mnie żona! Nie mówiąc o reżyserze, scenografie, operatorze, którzy mnie nachodzili, mówili: "Wojtek, tylko ty, tylko ty" – mówił w reportażu Pokora.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ "UWAGI!" TVN O WOJCIECHU POKORZE

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

mnd/PAP/tr