Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wody w Wiśle coraz mniej. "Może paść rekord"

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plPlaże nad Wisłą już od dawna nie były tak rozległe

- W ciągu najbliższych dni możemy odnotować rekordowo niski stan wody w Wiśle - przewiduje kapitan Mirosław Kaczyński, który od prawie 40 lat pływa po rzece. W sobotę stan wody ma wynosić nieco ponad 60 centymetrów.

Na termometrach temperatury powyżej 30 st. C, warszawiacy szukają więc wytchnienia m.in. nad brzegiem Wisły. Patrząc na rzekę, mogą zaobserwować, że wody jest jednak coraz mniej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że przy stacji wodowskazowej obok komisariatu policji rzecznej poziom wody wyniesie w sobotę 62 centymetry. Hydrolodzy przewidują, że na tym nie koniec spadków. W niedzielę ma wynieść 60 centymetrów, a w poniedziałek tylko 58.

- Trzy lata temu zanotowano najniższy poziom na Wiśle od czasu rozpoczęcia pomiarów. Stan wody zatrzymał się wtedy na 52 cm. Patrząc na to, co się teraz dzieje, w tym roku może paść kolejny rekord - komentuje Mirosław Kaczyński, kapitan żeglugi śródlądowej.

I przekonuje, że przy takim stanie Wisły po rzece pływać mogą jedynie kajaki i motorówki. – Statki żeglugi śródlądowej i pasażerskiej nie są w stanie kursować – mówi.

- Pierwszy raz od 37 lat, gdy pływam po Wiśle, widzę płynące z nurtem sinice. Być może pochodzą one z jakiegoś odpływu, ale wcześniej nigdy ich na rzece nie było - dodaje kapitan Kaczyński.

Zawieszone rejsy, przesunięty przystanek

Niski stan wody powoduje utrudnienia w żegludze na Wiśle już od początku lipca. Odczuwają je szczególnie pasażerowie Warszawskich Linii Turystycznych.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, w weekend zawieszono kursowanie tramwaju wodnego "Wars". Niski stan wody na Wiśle spowodował też zmianę trasy statku "Zefir" pływającego z Warszawy do Serocka.

"Rejsy statku będą się odbywać z Żerania (okolice przystanku Zakłady Zbożowe 02 na ul. Płochocińskiej). Pasażerowie, którzy mają wykupione bilety na rejsy w tych dniach, zostaną dowiezieni na Żerań bezpłatnym autobusem. Autobus będzie odjeżdżał z przystanku Torwar pętla o godz. 9. Po zakończeniu rejsu pasażerowie również będą mogli skorzystać ze specjalnego autobusu" – czytamy w komunikacie ZTM-u.

Od 25 lipca do odwołania inaczej pływają też promy "Słonka" i "Pliszka", które przewożą warszawiaków przez Wisłę. Pływają one wahadłowo-naprzemiennie od mostu Poniatowskiego do Stadionu Narodowego.

Tak wyglądała Wisła na początku lipca:

Niski poziom Wisły
TVN24

jk/ran