Wodecki, Moretti i muzyka z seriali. Audiowizualny festiwal na Służewie

Warszawa

mat. organizatora3275 kg Orchestra

Muzyka z seriali zagrana przez dużą orkiestrę, sety didżejskie z hitami krajów bloku wschodniego z lat 70. i 80, a także plenerowe pokazy teledysków, wystawy o sztuce nowych mediów, spotkania i dyskusje zaplanowano w ramach I Festiwalu kultury audiowizualnej NInA Wersja Beta. Wydarzenie rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu są "Cyfrowe opowieści". Jak zapowiadają na swojej stronie internetowej organizatorzy, wydarzenie "będzie znakomitą okazją, by przyjrzeć się nowym sposobom opowiadania historii, dzięki możliwościom, które pojawiają się wraz z rozwojem mediów cyfrowych". NInA Wersja Beta ma być również "świętem kultury audiowizualnej, próbą wzbudzenia krytycznej dyskusji na temat nowych mediów i rodzących się zjawisk na przecięciu mediów cyfrowych, życia codziennego, kultury popularnej i artystycznej".

Jak media zmieniają kulturę?

Zaproszeni goście wraz z uczestnikami festiwalu będą od piątku do niedzieli zastanawiać się i debatować nad tym, czym są nowe media, jakie wiążą się z nimi problemy, jak budować cyfrowe, interaktywne opowieści oraz "jak opowiadanie historii i same historie zmieniają się pod wpływem technologii".

W tym roku organizatorzy zaprosili m.in. medioznawcę, autora książek oraz profesora City University of New York - Lva Manovicha. Naukowiec spotka się z kanadyjskim twórcą i producentem Jeremym Mendesem, szefową działu nowych mediów w telewizji Arte - Dominique Willieme oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzatą Omilanowską podczas piątkowego panelu "Między opowieścią a bazą danych". Wspólnie będą dyskutować o bazach danych, konsumpcji kultury, tradycyjnych opowieściach itd.

Zagrają muzykę z seriali

Gośćmi festiwalu będą również Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza oraz polski muzyk i multiinstrumentalista Macio Moretti. Wspólnie dadzą na dziedzińcu budynku NInA koncert, podczas którego zaprezentują muzykę z polskich seriali w nowoczesnych, awangardowych aranżacjach. Zagrają m.in. utwory kompozytorów: Kurylewicza, Kazaneckiego oraz Matuszkiewicza.

Podczas festiwalu wystąpi także 3275 kg Orchestra, której pomysłodawcą jest muzyk i kompozytor Maciej Trifonidis Bielawski. Zespół, w skład którego wchodzi 30 muzyków, zagra "eklektyczne combo" powstałe z połączenia "jazzowych fraz, klezmerskiej energii i muzycznej klasyki".

Sentymentalnie będzie także będzie także podczas setów didżejskich. Zapomniane przeboje krajów bloku wschodniego z lat 70. i 80. w nowej, zremiksowanej odsłonie zagrają Zambon i Ptaki reprezentujący berlińską wytwórnię The Very Polish Cut-Outs.

Dwie nietypowe wystawy

W ramach festiwalu odbędą się wykłady inauguracyjne: minister Omilanowskiej oraz medioznawcy z SWPS - Mirosława Filiciaka, którego książka "Media, wersja beta" byłą inspiracją dla twórców festiwalu. Prócz tego uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach "Europeana Jam Session", podczas których zajrzą do zasobów największej europejskiej biblioteki cyfrowej. Dla dzieci natomiast przygotowano specjalne zajęcia z programowania w języku Scratch stworzonym przez uczelnię technologiczną MIT w Massachusetts. Poprowadzą je trenerki z fundacji Girls Code Fun.

"Opowiadanie na nowo" oraz "Muzeum społeczne" to tytuły wystaw, które zostaną otwarte w najbliższy weekend. Pierwsza "stanowi próbę zdefiniowania interaktywnego storytellingu" i składa się z trzech ścieżek tematycznych - "Interaktywnego storytellingu", "Ekonomii uwagi" oraz "Powolnej sieci". Druga, wystawa-akcja autorstwa Krzysztofa Żwirblisa, "opiera się na założeniu, że każdy z nas jest swoim osobistym muzeum – ma swoją historię i związane z nią pamiątki, a także własne pasje, hobby lub działalność artystyczną".

Jej głównym elementem będzie wyświetlony na ścianie budynku NInA film o mieszkańcach jednego z warszawskich osiedli - Służewa.

Festiwal NInA Wersja Beta
mat. organizatora

Gry miejskie i warsztaty origami

W ramach wystawy "Opowiadanie na nowo" uczestnicy festiwalu będą mogli także animować najciekawsze interaktywne teledyski ostatnich lat. Widzowie sami wybiorą obrazy do wyświetlanych klipów np. utworu "Happy" Pharrella Williamsa, który trwa 24 godziny, czy do "Like a Rolling Stone" Boba Dylana, któremu przez 48 lat nie towarzyszył żaden teledysk.

W piątkowy i sobotni wieczór podczas wieczorów storytellingowych, czyli "interaktywnych doświadczeń kinowych" widzowie oglądając prace m.in. Maćka Hameli i Bartka Glińskiego z Impakt Film, Dominique Willieme z paryskiego studia Arte, Lindsay Poulton z "The Guardian" oraz reportażysty Filipa Springera, będą mogli zestawić swoje wrażenia z odczuciami innych uczestników pokazów oraz skonfrontować je z komentarzami twórców.

Na Służewie odbędą się także gry miejskie, akcje digitalizacyjne i Ninówka - dzień otwarty NInA. Będzie to piknik przygotowany przez wszystkich pracowników Instytutu, w trakcie którego będzie można wziąć udział w warsztatach składania origami, grze w "Monopol kultury" i innych aktywnościach. Podczas Ninówki didżejski set zagra berliński kolektyw The Very Polish Cut Outs.

Na finał Wodecki

Festiwal zakończy pokaz koncertu "1976: Space Odyssey" Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch&Mitch, który odbył się w 2014 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 43-osobowa orkiestra zagrała wtedy 13 utworów sambowych, rumbowych oraz w klimacie bossanovy.

Festiwal NInA Wersja Beta jest kontynuacją organizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny festiwalu Kultura 2.0, który odbywał się w poprzednich latach. Tegoroczna edycja rozpocznie się w piątek w niedawno zmodernizowanej siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego na warszawskim Służewie. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny, pełen program imprezy oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej instytucji. Festiwal potrwa do niedzieli.

Co to jest NInA? Czytaj na tvnwarszawa.pl.

Nowy gmach NInA otwarty
TVN24

PAP/b