Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Woda wdziera się na ulicę w Wawrze. "Przygotowujemy worki z piaskiem"

Warszawa

fot: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl film:TVN24Podtopienia w Wawrze

Strażacy wciąż zabezpieczają przed wysoką wodą brzeg w Wawrze. Woda wdarła się między na ulicę Rychnowską.

- Działamy prewencyjnie. Woda jest w dalekiej odległości od domów, ale nadal przygotowujemy worki z piaskiem oraz rękaw przeciwpowodziowy- informuje po 17.00 kpt. Michał Konopka ze straży pożarnej.

Prezydent Warszawy poinformowała, że w ten rejon zadysponowano 4 tysiące worków i 40 ton piasku.

Wielkie rozlewisko

Z powodu wysokiego poziomu Wisły, woda zaczęła wdzierać się na ulice w Wawrze.

- Na wysokości ulicy Rychnowskiej nie ma zbudowanego wału - mówił ok. godz. 14 na antenie TVN24 Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl. - Jedyne co chroni mieszkańców od wysokiej wody, to naturalne wzniesienie. Niestety w tym roku Wisła wezbrała tak wysoko, że wzniesienie nie wytrzymało i utworzyło się gigantyczne rozlewisko- dodał.

Jak mówił, strażacy ściągają dodatkowy sprzęt i ludzi, żeby zabezpieczyć te okolice przed przelewającą się wodą. - Przede wszystkim służby są skupione na zabezpieczeniu okolicznych domów przez podtopieniem - dodał.

Warszawa szykuje się na falę

Jak poinformowała we wtorek Ewa Gawor, dyrektor warszawskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w rozmowie z tvnwarszawa.pl "fala wezbraniowa na Wiśle będzie wyższa, niż wcześniej zakładano". Już dziś może przekroczyć stan alarmowy.

IMGW uspokaja jednak, że "odchylenia są tylko centymetrowe" i fala nie powinna wyrządzić szkód.

Działania służb w Wawrze
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pierwsze zalania

W poniedziałek woda zalała "Poniatówkę". - Plaża po praskiej stronie jest zalana na odcinku od mostu Poniatowskiego do mostu Średnicowego - informował reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak.

W związku z wysoką wodą podniesiono schody przy klubie Plażowa. Robotnicy, przy pomocy dźwigu, podnieśli konstrukcję i zamocowali ja na podpórkach.

- Usunęliśmy kosze na śmieci przy plaży, huśtawki na placu zabaw, zdemontowaliśmy pomosty pływające i kontenery ze sprzętem plażowym – informował Marek Piwowarski, pełnomocnik miasta do spraw Wisły.

Nie odbędzie się zaplanowane na sobotę święto Wisły.

su/ran