Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Woda w tunelach II linii metra. Eksperci: to specyfika Warszawy

Warszawa

TVN 24"Polska i Świat" TVN 24

-

W prawie gotowych tunelach drugiej linii metra pojawiają się przecieki. Eksperci uspokajają, że to normalne i zalanie podziemnej kolejki nam nie grozi. Czy będziemy mogli czuć się bezpiecznie jadąc tunelem pod Wisłą sprawdzał reporter programu "Polska i Świat" TVN24 Łukasz Wieczorek.

Zacieki pojawiły się w kilkudziesięciu miejscach. - W trakcie odkształceń, które są naturalną pracą w gruncie, pojawiają się na etapach przejściowych miejsca, w których woda ma możliwość przesiąknięcia do wewnątrz obiektu - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy II linii metra.

"Specyfika Warszawy"

Eksperci, którzy pracowali przy budowie warszawskiego metra zgodnie przekonują, że przecieki spowodowane są uwarunkowaniami geologicznymi.

- Warszawskie warunki są takie, że wszędzie jest woda gruntowa - tłumaczy prof. Wojciech Wolski z firmy GEOTEKO Projekty i Konsultacje Geotechniczne.

- Warszawa jest specyficznym miejscem, jeśli chodzi o warunki geologiczne. Zawsze mieliśmy tu problem z wodą - mówi Mateusz Gdowski z Blifinger Infrastructure.

Problem od lat, nie tylko w Polsce

Woda w tunelach podziemnej kolejki to problem, który dotyczy nie tylko Warszawy - z przeciekami borykają się też mieszkańcy Nowego Jorku czy Londynu.

- Praktycznie non stop, od początku funkcjonowania metra przez ponad dziewiętnaście lat walczymy z wodą, która ciągle znajduje sobie nowe miejsca, żeby wpływać do metra -mówi Krzysztof Malawko, rzecznik warszawskiego metra.

Jak zapewniają projektanci, nie da się wybudować ścian metra w taki sposób, by woda nie dostawała się do tuneli. Wodę z nich odprowadzają specjalne kanaliki. - To właśnie do nich spływa woda, która później jest odprowadzana do kolejnego kanału pomiędzy torami, a dalej płynie do przepompowni. – Dzięki temu udaje nam się odprowadzić wilgoć z wnętrza tunelu – precyzuje Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy II linii metra.

Według norm dla II linii do tunelu może dostać się na dobę pół litra wody na metr kwadratowy.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ TVNWARSZAWA.PL O PRZECIEKACH

Rzecznik wykonawcy metra o przeciekach:

Mówi Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy wykonawcy metra
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Zobacz też inne reportaże na stronie programu "Polska i Świat".