Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Woda w tunelach II linii metra. Eksperci: to specyfika Warszawy

  TVN Warszawa

  TVN 24"Polska i Świat" TVN 24

  -

  W prawie gotowych tunelach drugiej linii metra pojawiają się przecieki. Eksperci uspokajają, że to normalne i zalanie podziemnej kolejki nam nie grozi. Czy będziemy mogli czuć się bezpiecznie jadąc tunelem pod Wisłą sprawdzał reporter programu "Polska i Świat" TVN24 Łukasz Wieczorek.

  Zacieki pojawiły się w kilkudziesięciu miejscach. - W trakcie odkształceń, które są naturalną pracą w gruncie, pojawiają się na etapach przejściowych miejsca, w których woda ma możliwość przesiąknięcia do wewnątrz obiektu - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy II linii metra.

  "Specyfika Warszawy"

  Eksperci, którzy pracowali przy budowie warszawskiego metra zgodnie przekonują, że przecieki spowodowane są uwarunkowaniami geologicznymi.

  - Warszawskie warunki są takie, że wszędzie jest woda gruntowa - tłumaczy prof. Wojciech Wolski z firmy GEOTEKO Projekty i Konsultacje Geotechniczne.

  - Warszawa jest specyficznym miejscem, jeśli chodzi o warunki geologiczne. Zawsze mieliśmy tu problem z wodą - mówi Mateusz Gdowski z Blifinger Infrastructure.

  Problem od lat, nie tylko w Polsce

  Woda w tunelach podziemnej kolejki to problem, który dotyczy nie tylko Warszawy - z przeciekami borykają się też mieszkańcy Nowego Jorku czy Londynu.

  - Praktycznie non stop, od początku funkcjonowania metra przez ponad dziewiętnaście lat walczymy z wodą, która ciągle znajduje sobie nowe miejsca, żeby wpływać do metra -mówi Krzysztof Malawko, rzecznik warszawskiego metra.

  Jak zapewniają projektanci, nie da się wybudować ścian metra w taki sposób, by woda nie dostawała się do tuneli. Wodę z nich odprowadzają specjalne kanaliki. - To właśnie do nich spływa woda, która później jest odprowadzana do kolejnego kanału pomiędzy torami, a dalej płynie do przepompowni. – Dzięki temu udaje nam się odprowadzić wilgoć z wnętrza tunelu – precyzuje Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy II linii metra.

  Według norm dla II linii do tunelu może dostać się na dobę pół litra wody na metr kwadratowy.

  ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ TVNWARSZAWA.PL O PRZECIEKACH

  Rzecznik wykonawcy metra o przeciekach:

  Mówi Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy wykonawcy metra
  Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

  Zobacz też inne reportaże na stronie programu "Polska i Świat".