Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Woda podrożeje w całym kraju. Ile zapłacą warszawiacy?

Warszawa

TVN24Rzecznik MPWiK o cenach wody w stolicy

Od 5 do nawet 25 proc. - o tyle średnio mogą wzrosnąć ceny wody w przyszłym roku, jeśli w życie wejdą zmiany w Prawie wodnym. Rząd zajmie się nimi w przyszłym tygodniu. Rzecznik warszawskich wodociągów zapewnia jednak, że warszawiacy mogą spać spokojnie, bo w stolicy podwyżek nie będzie.

Wprowadzenie w życie nowego Prawa wodnego może doprowadzić do dużego wzrostu stawek i opłat za wodę. Szacunki są różne. Ministerstwo Środowiska ocenia, że przeciętny Polak zapłaci około 12 zł więcej w skali roku (obecnie płaci 336 zł rocznie). Natomiast Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" mówi nawet o około 20-25 zł.

Wiceminister Mariusz Gajda przyznał, że podniesienie stawek może stać się pretekstem dla wodociągów do wprowadzania wyższych podwyżek.

W stolicy podwyżek nie będzie

Wszystko zależy od tego, czy dane przedsiębiorstwa mają zasoby finansowe, które pozwolą im wziąć podwyżkę na siebie, czy też będą musiały szukać dodatkowych pieniędzy w kieszeniach konsumentów.

Pierwszym momentem, w którym Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji mogłoby prowadzić podwyżki jest czerwiec 2017 roku, kiedy zmieni się taryfa modyfikowana raz w roku. MPWiK deklaruje jednak, że ma odpowiednie rezerwy i nawet po przyszłorocznej zmianie taryfy warszawiacy nie będą płacić więcej.

- W Warszawie obecna taryfa obowiązuje do 29 czerwca przyszłego roku. Kolejna wejdzie 30 czerwca i będzie obowiązywała przez kolejny rok. Mamy uzgodnienie, że nie zmieniamy stawek taryfowych. Co oznacza, że w przyszłym roku podwyżek cen wody i ścieków nie będzie – zapewnia Roman Bugaj, rzecznik MPWiK.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Według planów nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

Na razie projekt zmiany Prawa wodnego został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Według ostatniej zapowiedzi rząd ma się zająć jego nowelizacją na początku października, czyli w następnym tygodniu. Problem w tym, że nowelizacji Prawa wodnego sprzeciwili się m.in. marszałkowie województw, Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych, radni Częstochowy. Ich zdaniem, prawo może oznaczać nieakceptowalny społecznie poziom cen za wodę.

CZYTAJ WIĘCEJ O PODWYŻKACH NA TVN24BIS.PL

msz/ms/kw/mś