Woda podchodzi pod budowę metra, Północny bezpieczny

Warszawa

fot

Wisła w Warszawie osiągnęła już ponad cztery metry. Na budowie stacji metra Powiśle robotnicy musieli odpompowywać nadmiar wody. Budowa Mostu Północnego tym razem jest niezagrożona.

- Na razie do zalania wykopu brakuje półtora metra – mówi Paweł Skorupa, kierownik budowy II linii metra. Mimo to, z niektórych miejsc budowy trzeba było odpompować nadmiar wody.

W czwartek po południu poziom Wisły osiągnął 413 cm. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek będzie już 425 cm. Natomiast juz w sobotę poziom ma opaść do – 420 cm, a w niedzielę do 380 cm.

Szyb startowy wyżej

W przypadku zalania placu budowy, woda nie powinna wyrządzić wielu szkód. Okazuje się, że szyb startowy tarczy drążącej tunel pod dnem Wisły zostanie zlokalizowany na wyżej położonej części budowy stacji Powiśle.

Jak dodaje Skorupa, na budowie nie wprowadzono jak dotąd żadnych zabezpieczeń na wypadek zalania. – W tym miejscu na razie jest tylko wstępny wykop, jeżeli woda go zaleje mamy obowiązek jedynie ewakuować pracowników i sprzęt – wyjaśnia kierownik budowy.

Na Północnym bezpiecznie

W ubiegłym roku budowę Mostu Północnego zalewało, aż cztery razy. Za każdym razem na kilka dni trzeba było ewakuować ludzi i sprzęt. W tym roku, nawet jeżeli poziom rzeki będzie zbyt wysoki to prac nie trzeba będzie przerywać.

– W miejscach, które były w ubiegłym roku zalewane nie prowadzimy już żadnych robót. Teraz prace prowadzone są tam, gdzie nie grozi zalanie – mówi Agata Choińska, rzeczniczka prasowa Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

bf/ec