Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Woda coraz niższa. Fala mija Warszawę

Warszawa

TVN24Wielka fala minęła stolicę

W czwartek o 6.30 poziom Wisły w Warszawie spadł mocno poniżej stanu alarmowego i wynosił 618 cm. Jak informował w środę po 14.00 minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, fala wezbraniowa minęła Warszawę.

Jak podał IMGW, kulminacja wystąpiła w środę, w godzinach wczesnorannych i wyniosła 698 cm. Po godz. 20 wodowskaz pokazywał już tylko 673 cm. Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle podeszła wtedy pod Modlin.

Fala minęła stolicę

- Zagrożenie powodziowe mija. Straty będą policzone w ciągu kilku dni, ale na szczęście nie są duże - powiedziała w środę Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Służby cały czas są jednak w gotowości. Prace wzmacniające wały w stolicy były prowadzone m.in. w dzielnicy Wawer, w okolicy Portu Praskiego i Cypla Czerniakowskiego, gdzie ułożono kilkadziesiąt tysięcy worków z piaskiem.

Prognozowano, że woda ma sięgnąć 7 metrów. - Nasze prognozy wydane na 48 godzin mają prawie stuprocentową sprawdzalność, bo dwa centymetry różnicy to bardzo mało - wyjaśniał wczesniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

IMGW o sytuacji na Wiśle
TVN24
Woda zalała plażę
TVN24

W nocy spokój

Jak zapewniały w środę rano służby, sytuacja jest pod kontrolą. - W nocy nic się nie działo, przebiegła spokojnie - poinformował przed 7.00 kpt. Michał Konopka ze straży pożarnej.

Przy plaży "Poniatówka" w środę rano była Marta Klos, reporterka TVN24. Jak relacjonowała, plaża, ścieżka rowerowa, plac zabaw - wszystko jest pod wodą. - Woda jest bardzo wysoko. Urzędnicy uspokajają jednak, że Warszawa jest bezpieczna. Woda nie powinna wylać się na drogi - relacjonowała Klos.

O tym, że plaża znalazła się pod wodą informowaliśmy w poniedziałek.

Schody supertoalety zostały podniesione.

Podnoszenie schodów supertoalety
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Jak informował w poniedziałek Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusza do spraw Wisły, z plaż usunięte zostały kosze na śmieci, huśtawki na placu zabaw, zdemontowano też pomosty pływające i kontenery ze sprzętem plażowym.

Służby w Wawrze
TVN24

Wisła z pokładu Błękitnego 24

Wisła z Błękitnego 24
Błękitny 24

Rozlewisko w Wawrze

We wtorek w Wawrze pojawiło się ogromne rozlewisko. Straż pożarna zabezpieczała domy mieszkalne przy ul. Rychnowskiej.

- Posesje są zabezpieczone workami z piaskiem, których jest około 4 tysięcy. Straż pożarna mówi, że sytuacja jest pod kontrolą - relacjonowała po 6.00 Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24.

Na miejscu cały czas jest wóz straży pożarnej. Straż miejska także monitoruj sytuację.

Baseny Wał Miedzeszyński - poziom wody o godz. 10.00 we wtorek

Poziom wody we wtorek rano | Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Poziom wody we wtorek rano | Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Poziom wody we wtorek rano | Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Poziom wody we wtorek rano | Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Poziom wody we wtorek rano | Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Poziom wody we wtorek rano | Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Baseny Wał Miedzeszyński- poziom wody o godzinie 16.00 we wtorek

Baseny Wał Miedzeszyński
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Wielka woda w stolicy

Od poniedziałku w całym mieście trwa mobilizacja służb. Straż miejska pilnuje, by nikt nie wchodził na wały. Okolice wałów patrolują wspólnie policja i straż pożarna.

Zamknięta jest śluza w wejściu do Portu Czerniakowskiego, a barki stacjonujące na Wiśle są dodatkowo przymocowane do brzegu.

Ponadto w pobliżu Wału Zawadowskiego ograniczono prędkość ruchu kolejowego do 10 km/h.

Jak poinformowała we wtorek na konferencji prezydent stolicy, fala wezbraniowa będzie przez stolicę przechodzić przez maksymalnie półtorej doby i wyniesie 7 metrów. – W ciągu najbliższej nocy będą patrole wszystkich służb – zapewniła szefowa miasta.

Bulwary zagrożone?

W poniedziałek groźba wysokiej wody wymusiła zabezpieczenie placu budowy bulwarów wiślanych.

Gronkiewicz-Waltz dodała we wtorek, że budowa nie jest bardzo zagrożona. – Są tam ściany szczelinowe. Sprzęt został usunięty, na budowie nie dojdzie do większych szkód – powiedziała prezydent.

W związku z zalaniem plaż nie odbędzie się zaplanowane na sobotę święto Wisły. - Zdecydowaliśmy się na ten krok ze względu na bezpieczeństwo. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób mogło wziąć udział w Święcie Wisły. Jednak gdy plaże będą zalane, impreza traci sens – wyjaśniła w poniedziałek Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza.

Zanieczyszczenia na Wiśle
Lech Marcicznak/ tvnwarszawa.pl

Brudna woda

Zbliżająca się do Warszawy fala kulminacyjna niesie za sobą zanieczyszczenia. – Woda brudna, wszędzie jakieś białe kule. Z daleka wyglądające na szmaty albo jakieś zlepki papieru toaletowego – alarmowali w poniedziałek internauci piszący na warszawa@tvn.pl.

We wtorek prezydent stolicy zwołała konferencję prasową:

Konferencja prasowa prezydent Warszawy
TVN24

PAP/su/roody