Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Woda coraz niższa. Fala mija Warszawę

Warszawa

TVN24Wielka fala minęła stolicę

W czwartek o 6.30 poziom Wisły w Warszawie spadł mocno poniżej stanu alarmowego i wynosił 618 cm. Jak informował w środę po 14.00 minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, fala wezbraniowa minęła Warszawę.

Jak podał IMGW, kulminacja wystąpiła w środę, w godzinach wczesnorannych i wyniosła 698 cm. Po godz. 20 wodowskaz pokazywał już tylko 673 cm. Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle podeszła wtedy pod Modlin.

Fala minęła stolicę

- Zagrożenie powodziowe mija. Straty będą policzone w ciągu kilku dni, ale na szczęście nie są duże - powiedziała w środę Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Służby cały czas są jednak w gotowości. Prace wzmacniające wały w stolicy były prowadzone m.in. w dzielnicy Wawer, w okolicy Portu Praskiego i Cypla Czerniakowskiego, gdzie ułożono kilkadziesiąt tysięcy worków z piaskiem.

Prognozowano, że woda ma sięgnąć 7 metrów. - Nasze prognozy wydane na 48 godzin mają prawie stuprocentową sprawdzalność, bo dwa centymetry różnicy to bardzo mało - wyjaśniał wczesniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

IMGW o sytuacji na Wiśle
TVN24
Woda zalała plażę
TVN24

W nocy spokój

Jak zapewniały w środę rano służby, sytuacja jest pod kontrolą. - W nocy nic się nie działo, przebiegła spokojnie - poinformował przed 7.00 kpt. Michał Konopka ze straży pożarnej.

Przy plaży "Poniatówka" w środę rano była Marta Klos, reporterka TVN24. Jak relacjonowała, plaża, ścieżka rowerowa, plac zabaw - wszystko jest pod wodą. - Woda jest bardzo wysoko. Urzędnicy uspokajają jednak, że Warszawa jest bezpieczna. Woda nie powinna wylać się na drogi - relacjonowała Klos.

O tym, że plaża znalazła się pod wodą informowaliśmy w poniedziałek.

Schody supertoalety zostały podniesione.

Podnoszenie schodów supertoalety
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Jak informował w poniedziałek Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusza do spraw Wisły, z plaż usunięte zostały kosze na śmieci, huśtawki na placu zabaw, zdemontowano też pomosty pływające i kontenery ze sprzętem plażowym.

Służby w Wawrze
TVN24

Wisła z pokładu Błękitnego 24

Wisła z Błękitnego 24
Błękitny 24

Rozlewisko w Wawrze

We wtorek w Wawrze pojawiło się ogromne rozlewisko. Straż pożarna zabezpieczała domy mieszkalne przy ul. Rychnowskiej.

- Posesje są zabezpieczone workami z piaskiem, których jest około 4 tysięcy. Straż pożarna mówi, że sytuacja jest pod kontrolą - relacjonowała po 6.00 Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24.

Na miejscu cały czas jest wóz straży pożarnej. Straż miejska także monitoruj sytuację.

Baseny Wał Miedzeszyński - poziom wody o godz. 10.00 we wtorek

Poziom wody we wtorek rano | Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Poziom wody we wtorek rano | Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Baseny Wał Miedzeszyński- poziom wody o godzinie 16.00 we wtorek

Baseny Wał Miedzeszyński
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Wielka woda w stolicy

Od poniedziałku w całym mieście trwa mobilizacja służb. Straż miejska pilnuje, by nikt nie wchodził na wały. Okolice wałów patrolują wspólnie policja i straż pożarna.

Zamknięta jest śluza w wejściu do Portu Czerniakowskiego, a barki stacjonujące na Wiśle są dodatkowo przymocowane do brzegu.

Ponadto w pobliżu Wału Zawadowskiego ograniczono prędkość ruchu kolejowego do 10 km/h.

Jak poinformowała we wtorek na konferencji prezydent stolicy, fala wezbraniowa będzie przez stolicę przechodzić przez maksymalnie półtorej doby i wyniesie 7 metrów. – W ciągu najbliższej nocy będą patrole wszystkich służb – zapewniła szefowa miasta.

Bulwary zagrożone?

W poniedziałek groźba wysokiej wody wymusiła zabezpieczenie placu budowy bulwarów wiślanych.

Gronkiewicz-Waltz dodała we wtorek, że budowa nie jest bardzo zagrożona. – Są tam ściany szczelinowe. Sprzęt został usunięty, na budowie nie dojdzie do większych szkód – powiedziała prezydent.

W związku z zalaniem plaż nie odbędzie się zaplanowane na sobotę święto Wisły. - Zdecydowaliśmy się na ten krok ze względu na bezpieczeństwo. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób mogło wziąć udział w Święcie Wisły. Jednak gdy plaże będą zalane, impreza traci sens – wyjaśniła w poniedziałek Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza.

Zanieczyszczenia na Wiśle
Lech Marcicznak/ tvnwarszawa.pl

Brudna woda

Zbliżająca się do Warszawy fala kulminacyjna niesie za sobą zanieczyszczenia. – Woda brudna, wszędzie jakieś białe kule. Z daleka wyglądające na szmaty albo jakieś zlepki papieru toaletowego – alarmowali w poniedziałek internauci piszący na warszawa@tvn.pl.

We wtorek prezydent stolicy zwołała konferencję prasową:

Konferencja prasowa prezydent Warszawy
TVN24

PAP/su/roody