Władze Warszawy spotkają się z mieszkańcami. W sprawie metropolii

Warszawa

Spotkanie odbędzie się w środę

Wiceprezydenci Warszawy oraz sekretarz miasta poprowadzą otwarte dla mieszkańców spotkanie, na którym przedstawione zostaną podstawowe założenia poselskiego projektu ustawy o ustroju stolicy. Początek w środę o godz. 18.

Spotkanie odbędzie się w Teatrze Powszechnym przy ul. Zamoyskiego 20. Udział w nim wezmą zastępcy prezydent Warszawy - Renata Kaznowska i Michał Olszewski oraz sekretarz miasta - Marcin Wojdat.

Środowe spotkanie będzie pierwszym z całego cyklu dyskusji na temat projektu o ustroju m.st. Warszawy. Wpłynął on do Sejmu w ubiegłym tygodniu. Politycy PiS zaproponowali, aby do Warszawy przyłączyć okoliczne 32 gminy, które miałyby tworzyć ze stolicą wspólną aglomerację. Na jej czele miałby stać wspólny prezydent i wspólna 51-osobowa rada Warszawy.

W poniedziałek wnioskodawca projektu Jacek Sasin wycofał go. Zapowiedział, że nie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu (jak pierwotnie zakładano). Najpierw obiecał konsultacje, debaty z mieszkańcami, a dopiero potem ewentualne zmiany.

Radni chcą referendum

Zmianom przeciwne są władze stolicy. - Zapisy i tryb wprowadzania stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o samorządzie lokalnym, o samorządzie powiatowym, narusza konstytucję i Europejską Kartę Samorządu Lokalnego - twierdzi stołeczny ratusz.

Na poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji, radni podjęli decyzję o przeprowadzeniu referendum, które odbędzie się 26 marca.

Pytanie będzie proste: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Pod pytaniem umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: TAK/ NIE. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wyszli radni Platformy Obywatelskiej i niezależna radna Paulina Piechna-Więckiewicz.

Nie wiadomo jednak, co z uchwałą o referendum zrobi wojewoda mazowiecki.

Środowe spotkanie w sprawie powstania metropolii Warszawskiej będzie transmitowane oraz tłumaczone na język migowy. Informacje o kolejnych spotkaniach zostaną umieszczone na stronie www.um.warszawa.pl.

Samorządowcy rozmawiali o poszerzeniu Warszawytvn
wideo 2/16

md/pm