Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Władze Warszawy: place i ulice w centrum dla pieszych

Warszawa

graf. tvn24.plZmiany zaczną się od tych placów

Uprzywilejowani mają być piesi i rowerzyści, na drugi plan zejdą samochody. Takie założenia dla placów i ulic w centrum miasta snują władze Warszawy. Małachowskiego, Pięciu Rogów oraz Powstańców Warszawy mają być połączone ciągiem spacerowym i pójdą na pierwszy ogień.

O plany, dotyczące centrum miasta zapytaliśmy Renatę Kaznowską, wiceprezydent Warszawy, która już po objęciu urzędu zapowiedziała zmiany na placach. - Rysuję wizję ich przebudowy i połączenia - podtrzymuje deklaracje, ale na razie nad konkretami przeważają ogólniki.

Dostępność dla ludzi

- Jednym z wyzwań na najbliższe lata będzie rewaloryzacja ulic i placów, zwłaszcza w strefie śródmiejskiej i w wybranych obszarach dzielnic. Wynika to z konieczności poprawy jakości i dostępności placów dla wszystkich obywateli – mówi nam Kaznowska.Obiecuje uprzywilejowanie pieszych, transportu publicznego i ruchu rowerowego, a priorytetowo nie będą już traktowane samochody. Według wiceprezydent wiąże się to z określeniem zasady obsługi transportowej, porządkowaniem i konserwacją zabudowy tworzącej pierzeje ulic (w tym modernizację i przekształcenia tej o niskiej wartości), porządkowaniem oświetlenia i reklam, czy modernizacją nawierzchni ulic. Z ogólnych założeń można odczytać, że place mają być atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym i turystycznym, a także tworzyć spójne fragmenty miasta. I tutaj mamy więcej konkretów.

"Pierwsza próba"

- Pierwszą taką próbą będzie stworzenie pewnego rodzaju ciągu spacerowego łączącego trzy place – Małachowskiego, Powstańców Warszawy i planowany Pięciu Rogów poprzez spójne rozwiązania architektoniczne, materiałowe i funkcjonalne – tłumaczy Kaznowska.Jak już wiemy, w tych wypadkach można mówić szczegółowiej o planowanych zmianach. - Uspokojenie ruchu, likwidacja jednej jezdni i duże betonowe płyty – to założenia zmian na placu Piciu Rogów, według projektu który wygrał konkurs na zagospodarowanie tego miejsca. Prace mają rozpocząć się w 2018 roku.Do łask ma wrócić też zawieszony projekt placu Małachowskiego. Już dwa i pół roku temu pisaliśmy o tym, jak ma wyglądać. Duży kwadratowy plac ze schodami przed kościołem św. Trójcy, podświetlane drzewa, mnóstwo zieleni i ograniczenie ruchu samochodowego – taka wizja wyłania się ze zwycięskiego projektu.- Prace przy pl. Małachowskiego i Pięciu Rogów rozpoczną się pierwsze – obiecuje Kaznowska.

Inna sprawa to plac Powstańców Warszawy. Jeszcze w tym roku ma się głównie zazielenić w związku z realizacją projektu z budżetu partycypacyjnego. A co później? - Pod placem planowany jest parking podziemny w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Niebawem przystępujemy do ostatniej rundy negocjacyjnej na wybór wykonawcy. Budowa parkingu niewątpliwie zmieni plac chociażby przez jego obsługę komunikacyjną. Jednak co do zasady, przekształceń rewolucyjnych nie planujemy – zaznacza wiceprezydent.Listę pozostałych ulic i placów przeznaczonych to remontu mamy poznać do 2020 roku. Na razie nie wiadomo, jakie będą koszty.

PRZEBUDOWA CZEKA TEŻ KOLEJNY ODCINEK BULWARÓW WIŚLANYCH:

ran/mś

Bulwary do przebudowy
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl