Władze państwowe złożyły hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Warszawa

Premier oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiejTVN24
wideo 2/3

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie Mariusz Błaszczak i Piotr Gliński oddali w piątek hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

W piątek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody mają charakter państwowy.

Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty i zapalił znicze przed tablicami w Epitafium Katyńskim. Z kolei prezydent Andrzej Duda złożył złożył kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim.

W uroczystościach w Muzeum Katyńskich wzięli udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wicepremier Piotr Gliński. Tam rozbrzmiał dźwięk dzwonu katyńskiego.

Rocznica 13 kwietnia

11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. Dzień 13 kwietnia to dziś symboliczna rocznica Zbrodni Katyńskiej.W 1945 r. w trakcie procesu zbrodniarzy nazistowskich w Norymberdze, Sowieci wprowadzili do aktu oskarżenia zarzut odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Trybunał norymberski w wydanym w 1946 r. wyroku pominął jednak sprawę zamordowania polskich oficerów z powodu braku dowodów. Przez całe lata propaganda sowiecka i peerelowska twierdziły, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli Niemcy.Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 r. Wówczas to w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Jako winnych wskazano wówczas komisarza NKWD Ławrientija Berię i jego zastępcę Wsiewołoda Mierkułowa. Strona sowiecka wyraziła głębokie ubolewanie w związku z tragedią katyńską, nazywając ją "jedną z cięższych zbrodni stalinizmu".

Pisaliśmy też o obchodach rocznicy smoleńskiej:

Jarosław Kaczyński przemawiał na placu Piłsudskiego TVN24
wideo 2/17

PAP/kz/pm