Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Władze dzielnicy krytycznie o planie siedmiu wież. Komisja też na "nie"

TVN Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plTu mają stanąć wieżowce

Powstający plan miejscowy okolic ronda Czterdziestolatka, który dopuszcza budowę w tym miejscu siedmiu wieżowców budzi coraz większe kontrowersje. Zastrzeżenia do wysokościowców zgłaszają władze Śródmieścia. Negatywnie projekt zaopiniowała też dzielnicowa komisja ładu przestrzennego.

Wieże mogłyby powstać w rejonie ulic Wspólnej, Emilii Plater, Chałubińskiego i Al. Jerozolimskich. Najwyższy z siedmiu budynków mógłby się piąć na 230 metrów.

W poniedziałek dzielnicowa komisja ładu przestrzennego opiniowała projekt nowej zabudowy tej części Śródmieścia. Wypowiedziała się o nim negatywnie.

- Przeciw było osiem głosów, za – jeden. Dwie osoby się wstrzymały – poinformował w rozmowie z tvnwarszawa.pl radny Jan Śpiewak. – Dla nas to bardzo dobra informacja. Jesteśmy w połowie drogi, aby uchronić Śródmieście Południowe przed agresywną zabudową. Mamy nadzieję, że w czwartek rada dzielnicy podtrzyma tę opinię – podkreślił przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

"Braki, sprzeczności, nieścisłości"

Wcześniej o projekt planu miejscowego zapytaliśmy władze Śródmieścia.

- Zarząd dzielnicy Śródmieście, po wnikliwej analizie, stwierdził wiele braków, sprzeczności i nieścisłości w tekście i rysunku ww. planu, dotyczących głównie zapisów warunków ochrony konserwatorskiej budynków oraz formy i sposobu kształtowania budynków wysokościowych – poinformował naszą redakcję Mateusz Dallali, rzecznik Śródmieścia.

Jak podkreślił, część uwag może być uwzględniona przez Radę Warszawy, która ma ostateczny głos w sprawie planów zagospodarowania. Ale poważnych korekt w ten sposób przeprowadzić się nie da.

- Wiele z nich wymagać będzie ponownego przeprowadzenia procedury uzgodnieniowej, a następnie ponownego wyłożenia planu - zaznacza Dallali. - Zarząd dzielnicy Śródmieście rekomenduje radnym dzielnicy uwzględnienie w swojej opinii do planu sugerowanych uwag – dodaje.

Kontrowersyjne wieże

Uchwalanie planu dla tzw. rejonu Poznańskiej na terenie Śródmieścia Południowego wchodzi w decydującą fazę. W czwartek zaopiniuje go rada Śródmieścia, ale już podczas prac w dzielnicowej komisji ładu przestrzennego pojawiły się głosy sprzeciwu. Zapisów projektu planu broniła na naszych łamach jego autorka.

Główne kontrowersje budzi rozmieszczenie siedmiu wysokich wież w okolicy ronda Czterdziestolatka. Zaprotestowali przeciwko temu aktywiści, a przedstawiciele jednej z sieci komórkowych ostrzegali, że budynki mogą utrudniać łączność.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONTROWERSJACH WOKÓŁ PLANU ran/jk/b

Wizualizacja planu przygotowana przez operatora sieci komórkowej
Orange