Władysław IV najlepszy w stolicy

Warszawa

| Fakty TVNfot. TVN Warszawa

VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV zajęło pierwsze miejsce w 20. Rankingu Liceów Warszawskich, opracowanym przez miesięcznik "Perspektywy". W ubiegłym roku szkoła była na czwartym miejscu.

- Różnorodność, możliwość rozwijania przez uczniów wszelkich talentów - tak dyrektor VIII LO im. Władysława IV Grażyna Filipiak opisuje mocne strony swojej szkoły.

Liceum należy do najstarszych szkół średnich stolicy. Jego poprzednikiem było męskie Gimnazjum Praskie powstałe 1885. Zarówno teraz jak i w całej historii szkoły ponad 50 proc. Jego uczniów dojeżdża z okolic Warszawy, co wynika z jego położenia - tuż przy Dworcu Wileńskim.

- Podziwiam naszych uczniów za pasję i determinację. Są wśród nich takie osoby, które dzień w dzień by zdążyć do szkoły wstają o piątej rano, a potem niezależnie od pogody jadą najpierw na rowerze, a potem autobusem, pociągiem - powiedziała Filipiak.

Pokonali Staszica

Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca rankingu - XIV LO im. Stanisława Staszica, a trzecie - LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Na czwartym miejscu znalazło się II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego, a na piątym - XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika

Na szóstym miejscu uplasowało się 2 Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy, na siódmym - XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, na ósmym - IX LO im. Klementyny Hoffmanowej, na dziewiątym - V LO im. ks. Józefa Poniatowskiego, na dziesiątym - XV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej.

Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, które uzyskali abiturienci, ich sukcesy w rekrutacji na studia dzienne na dziewięciu największych stołecznych uczelniach oraz sukcesy w olimpiadach przedmiotowych.

bf/par