Wkrótce początek ferii. Służby sprawdzą bezpieczeństwo dzieci

Warszawa

tvnwarszawa.plPolicja będzie kontrolować autokary (zdjęcie ilustracyjne)

28 stycznia w województwie mazowieckim rozpoczną się szkolne ferie zimowe. Wojewoda apeluje o współpracę z służbami. Służby informują również o planowanych kontrolach.

- Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej oraz turystów odwiedzających podczas ferii Mazowsze będzie w najbliższym okresie jednym z głównych celów działań mazowieckich służb i inspekcji - powiedział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i zaapelował o zgłaszanie służbom wszelkich nieprawidłowości.

Turnus pod kontrolą

Mazowiecki Urząd Wojewódzki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy wysyłają dzieci na zimowy wypoczynek, przypomniał o najważniejszych sprawach, jakie warto wziąć pod uwagę podczas przygotowywania wyjazdu.Przed wybraniem rodzaju wypoczynku rodzice mogą na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej sprawdzić organizatora. Znajdą tam między innymi informacje, czy turnus jest zgłoszony do właściwego kuratorium oświaty, czy zapewniono odpowiednią liczbę opiekunów z kwalifikacjami, czy podany został termin, miejsce i program wypoczynku. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości informację można zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub policji, straży pożarnej i inspektorowi sanitarnemu.Aby zapewnić bezpieczeństwo podróży, powstały punkty kontroli autokarów. Od 25 stycznia w Warszawie zaczną się kontrole autokarów zorganizowanych grup wycieczkowych. Będzie to się odbywało na parkingu przy hali Torwar przy Łazienkowskiej. Informacje o pozostałych punktach kontroli w województwie można znaleźć między innymi na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji.Każdy rodzic i organizator wyjazdu może poprosić kierowcę o okazanie protokołu kontroli. Upewnią się w ten sposób o sprawności auta i posiadaniu przez kierowcę odpowiednich kwalifikacji."Miejsca wypoczynku kontrolowane są przez służby pod kątem ochrony przeciwpożarowej, stanu higieny i żywienia. Warunki sanitarne stołówek, stan techniczny wyposażenia i łazienek oraz ogólny stan higieniczny obiektów wypoczynkowych sprawdza inspekcja sanitarna. Natomiast techniczny stan budynków kontrolują inspektorzy nadzoru budowlanego. Kwalifikacje kadry oraz realizacja zdeklarowanego programu wypoczynku również podlegają kontroli. Wspomniane kwestie sprawdzają w miejscach zorganizowanego wypoczynku wizytatorzy kuratorium oświaty" - podał urząd wojewódzki w komunikacie.

"Bezpieczne lodowisko 2019"

Państwowa Straż Pożarna w Warszawie sprawdza obiekty ujęte w Systemie Rejestracji Zgłoszeń Wypoczynku na stronie internetowej MEN, w których organizowany jest wypoczynek zimowy. Mazowieccy strażacy prowadzą też akcję "Bezpieczne lodowiska 2019", aby pomóc w organizowaniu bezpiecznych ślizgawek. Pomogą wylać wodę na przygotowane lodowiska, m.in. na boiskach szkolnych, w parkach, ogródkach jordanowskich czy osiedlach.Natomiast Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Mazowieckiego i urząd wojewódzki ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki. "Takie miejsca nigdy nie są bezpieczne, każde wejście na zamarznięty akwen niesie za sobą ryzyko załamania się lodu" - podkreśla komunikat.Tafla lodu, nawet wyglądająca na trwałą, może być osłabiona przez deszcz i zmiany temperatury. WOPR przypomina, że po wpadnięciu do przerębla należy natychmiast wzywać pomoc i starać się wyczołgać tą samą drogą, którą się przyszło. W zimnej wodzie sił wystarczy jedynie na tyle minut, ile wynosi temperatura wody pod powierzchnią lodu, czyli jeden stopień. Kiedy widzimy, że pod kimś załamał się lód, trzeba natychmiast wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Na ratunek można pospieszyć jedynie, gdy wie się, jak to robić - informuje WOPR.

CZYTAJ TEŻ O ZIMIE W MIEŚCIE:

Wiceprezydent o nowych punktach "Zimy w mieście"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/ran