Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wjechali z atrapą broni. Dziurawa ochrona na Lotnisku Chopina

Warszawa

Na teren Lotniska Chopina w Warszawie udało się przemycić atrapy bomb i niebezpieczne narzędzia. Szczęśliwie było to działania kontrolerów, nie terrorystów.

Według informacji portalu tvn24.pl ochrona największego polskiego portu lotniczego oblała testy dwukrotnie – w lutym a później w lipcu tego roku. Kontrolerom działającym na zlecenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego udało się wnieść i wwieźć atrapy materiałów wybuchowych. Testy polegały również na próbach dostania się do stref zastrzeżonych przy wykorzystaniu fałszywych dokumentów. Wjechano na teren lotniska ciężarówką z nieudolnie podrobionymi dokumentami.

Ochrona oblała testy. Spotkanie ministrów

- Na 10 prób 10 razy ochrona zawodziła. Więcej nie powiemy, szczegóły kontroli chronią klauzule tajemnic – usłyszeliśmy w resorcie infrastruktury.

Rząd uznał sytuację za poważną na tyle, że w środę doszło do narady czterech ministrów: spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, obrony narodowej Antoniego Macierewicza, infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz koordynatora służb Mariusza Kamińskiego.

W czwartek resort infrastruktury wydał specjalne oświadczenie. "Aby w przyszłości nie powtarzały się sytuacje, że firmy zewnętrzne będą wykonywały zadania związane z ochroną lotnisk, zostaną przeprowadzone zmiany w prawie lotniczym. Będziemy dążyć do tego, aby służby ochrony lotniska były organizowane przez właścicieli portów lotniczych, rozważamy też utworzenie Służby Ochrony Lotnisk" – wyjaśnia w specjalnym komunikacie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk.

PPL wypowiedziały umowę

To oczywista krytyka firmy Konsalnet, która od dłuższego czasu dba o bezpieczeństwo na Okęciu. Umożliwiła to jej nowelizacja prawa lotniczego, którą wprowadził rząd PO-PSL. Wtedy posłowie opozycji protestowali, wskazując, że jej efektem będzie obniżenie poziomu bezpieczeństwa na polskich lotniskach.Ministerstwo infrastruktury poinformowało po południu, że Polskie Porty Lotnicze wypowiedziały umowę Konsalnetowi. Zgodnie z jej zapisami firma będzie musiała opuścić lotnisko najdalej za 180 dni. W tym czasie resort musi wypracować inne rozwiązanie, które pozwoli zastąpić prywatne agencje ochrony.

- Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie odpowiedniej służby. Choć 180 dni to bardzo mało czasu - usłyszeliśmy od jednego z polityków PiS.

Zadzwoniliśmy do Bartosza Pawłowskiego, rzecznika Konsalnetu z prośbą o komentarz. Nie chciał odnieść się do zarzutów ULC. Powiedział tylko: - Zapewniam, że działaliśmy i działamy zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi.

Jak wynika z komunikatu ministerstwa infrastruktury, trzecia kontrola, która odbyła się na Okęciu w ostatnich dniach, nie wykazała kolejnych dziur w systemie ochrony portu lotniczego.

Oświadczenie lotniska

W czwartek oświadczenie w tej sprawie wydały władze Okęcia. Zaznaczono w nim, że bezpieczeństwo portu zostało potwierdzone przez szereg kontroli.

"W nawiązaniu do informacji prasowych dotyczących jakości ochrony Lotniska Chopina oświadczamy, że Lotnisko Chopina spełnia wszelkie wymagania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa portu lotniczego, co zostało potwierdzone przez szereg kontroli, jakie regularnie prowadzą uprawnione urzędy i samo Lotnisko."

Jak dodano, "lotnisko w Warszawie jest jednym z najbezpieczniejszych portów lotniczych na świecie. Jest drugim lotniskiem w Europie pod względem wykorzystywanej liczby urządzeń i systemów ochrony pasażerów i statków powietrznych".

Podkreślono, że Okęcie podlega stałej kontroli instytucji krajowych i międzynarodowych takich jak: Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Transportowego (ICAO), Unia Europejska, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Straż Graniczna. Dodatkowo zarządzający lotniskiem prowadzi również własne audyty i testy systemu ochrony. Kontrole te nigdy nie wykazały naruszenia przepisów dotyczących ochrony transportu lotniczego i lotnisk. Wykryte niezgodności z procedurami w zakresie bezpieczeństwa miały charakter drobnych niedociągnięć i niezwłocznie zostały usunięte.

"Nieprawdą jest, że kiedykolwiek na Lotnisko Chopina wniesiona została atrapa broni. Nieprawdą jest również, że kiedykolwiek na teren lotniska wjechał pojazd na podstawie sfałszowanej przepustki. Podawanie do publicznej wiadomości tego typu fałszywych informacji i plotek jest nieodpowiedzialne i może prowadzić do obniżenia poziomu bezpieczeństwa lotniska i niepotrzebnie wzbudza niepokój pasażerów"

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

Robert Zieliński, Maciej Duda