Wizy, pomoc materialna. Tak działa stołeczne centrum dla Ukraińców

Warszawa

W działającym od piątku w Warszawie Centrum Informacyjnym dla Obywateli Ukrainy udzielono dotąd ponad 280 porad. Ukraińcy pytali głównie o zasady przedłużania wizy oraz uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w Polsce po jej wygaśnięciu - poinformował we wtorek stołeczny ratusz.

Osoby odwiedzające centrum korzystały przede wszystkim z porad pracowników wydziału spraw cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Udzielili oni 210 porad, które dotyczyły różnych możliwości legalizacji pobytu w Polsce.

Pytania o paszport

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz pracownicy organizacji pozarządowych: Fundacji "Ocalenie", Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, informowali o procedurach związanych m.in. z uzyskaniem paszportu bez posiadania wizy i zezwoleń na zamieszkanie w Polsce na czas określony. Pytania dotyczyły też składania wniosków o status uchodźcy.

Ukraińcy pytali również o pomoc materialną i o możliwości wyjazdu z Ukrainy do Polski.

Pojawiło się też pytanie o stan pacjenta przewiezionego z Kijowa do Krakowa.

W sumie w centrum udzielono 282 porady, w tym 142 telefonicznie.

Dopóki będzie potrzebne

Centrum mieści się przy ul. Nowy Świat 63. Zainteresowani mogą przychodzić do niego 7 dni w tygodniu w godz. 8-18, lub zadzwonić na numery 987 (bezpłatny) lub 519 047 300 (opłata wg stawek operatora). Dzwoniący są przełączani do pracowników odpowiednich instytucji.

To wspólna inicjatywa wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Lokal dla centrum i jego wyposażenie udostępnił stołeczny ratusz. Punkt ma działać tak długo, jak długo będzie zwiększone zapotrzebowanie na informacje dla obywateli Ukrainy.

Ze szpitala do miejskich lokalach

Warszawski ratusz poinformował też, że pięć osób, które opuściły warszawski szpital MSW, zostało zakwaterowanych w lokalach z zasobów miasta.

Pomoc, w tym koordynację opieki pozamedycznej, zapewniają członkowie Komitetu Obywatelskiego Solidarni z Ukrainą, przy wsparciu mieszkających w Warszawie wolontariuszy ukraińskich.

Hanna Gronkiewicz-Waltz o powstaniu centrum pomocy Ukraińcom:

Warszawa stworzyła centrum pomocy Ukrainie
TVN24

PAP/wp/mz