Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wisła znów z rekordem. Tylko 42 cm

Warszawa

TVN24Poziom wody w Wiśle nadal niski

Wisła pobiła w czwartek kolejny rekord niskiego poziomu wody. Około południa wodowskaz na rzece wskazał tylko 42 cm głębokości rzeki.

Jak informowaliśmy, poprzedni rekord padł we wtorek i wynosił 44 cm głębokości.

W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że wodowskaz na Wiśle wskazał głębokość wody w rzece na poziomie 42 cm. To pomiar z godzin południowych. Kilka godzin później poziom wody wzrósł ponownie do 44 centymetrów.

Jeszcze w zeszły poniedziałek poziom wody wynosił 51 centymetrów, a w środę 47.

Wodę czerpią spod dna

Jak podkreślał jednak ratusza, mimo tak rekordowo niskiego poziomu rzeki, warszawiacy nie muszą martwić się o dostawy wody.

- Przewidywaliśmy, że stan Wisły będzie jeszcze spadał. Chodzi o kilka centymetrów. Mieszkańcy nie muszą się jednak obawiać o ilość i jakość wody w kranach. Zapewniam, że jest ona lepsza od niejednej butelkowanej wody sprzedawanej w sklepach - zapewnił w ubiegłąśrodę w czasie konferencji nad Wisłą wiceprezydent Michał Olszewski.

Jak dodał władze miasta spodziewały się, że niski stan wody spowoduje większe zanieczyszczenie rzeki. - Nie doszło jednak do tego, co nas bardzo cieszy. Wodociągowcy pracują nieco intensywniej, ale musimy przypomnieć, że woda dla warszawiaków czerpana jest spod dna Wisły, więc nawet obniżenie poziomu o kolejne kilka centymetrów nie wpłynie na dostawę - podkreślił Olszewski.

Rzeka odsłoniła skarby i... śmieci

Z niskiego stanu wody cieszą się za to poszukiwacze skarbów. Jak już informowaliśmy, w ciągu ostatnich tygodni niski poziom Wisły odsłonił m.in. wrak statku na wysokości ul. Wilanowskiej czy wagonik kopalniany, który był prawdopodobnie wykorzystywany przy budowie Trasy W-Z. - Będziemy wydobywać zabytkowe elementy, które znajdują się w Wiśle - zapewniają władze Warszawy.

Ze znacznie niższego stanu wody postanowił skorzystać też ratusz, który zorganizował wielkie sprzątanie dna rzeki.

Tak wyglądała Wisła w połowie sierpnia:

Dron nad Wisłą
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

jb/ran