Najnowsze

Wisła "popłynie" na placu zabaw. Nowa atrakcja na Poniatówce

Najnowsze

Urząd Miasta / Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plNa Poniatówce powstanie naturalny plac zabaw

Piaskownica będzie ławicą, a drewniany podest odzwierciedli bieg rzeki. Nie zabraknie też wiklinowych szałasów i wodnych atrakcji. Na Poniatówce powstanie naturalny plac zabaw inspirowany warszawskim odcinkiem Wisły. W zachodniej części plaży najmłodsi będą mogli poczuć się jak odkrywcy królowej polskich rzek. Jak zapowiada ratusz, obiekt będzie gotowy pod koniec maja.

Choć pierwsze elementy placu zabaw pojawiły się na wiślanej plaży jeszcze w 2014 roku, teraz zyskają one zupełnie nowe oblicze. Jak informuje urząd miasta, z okazji Roku Rzeki Wisły, miejsce to zmieni się w metaforycznie przedstawiony krajobraz warszawskiego odcinka Wisły.

Wiślany krajobraz odtworzony zostanie z naturalnych materiałów - między innymi drewna, piasku, roślin, głazów i beżowych lin.

Zabawa blisko natury

Drewniana kładka będzie głównym elementem placu zabaw, symbolicznie przedstawiającym bieg rzeki. Podesty będą odzwierciedlały starorzecza i porty. Całość będzie miała zróżnicowaną wysokość, w niektórych miejscach wzniesie się na 60 centymetrów.

"Las łęgowy został na placu przedstawiony w formie drewnianych pali. Obok niego znajdziemy piaskownicę w formie ławicy, a dalej kępy tworzone przez wiklinowe zarośla. Niewielka ścianka edukacyjna przybliży najmłodszym zagadnienia związane z przyrodą, żeglugą i plażowaniem" - opisują projekt urzędnicy.

Kolejną atrakcją będzie tunel do tajemniczego ogrodu. Nie zabraknie też baz z wiklinowymi szałasami i flagami. Na poszukiwaczy przygód będzie też czekał miniaturowy park linowy. W projekcie uwzględnione zostały także elementy związane z wodą. Na torze wodnym będzie można pobawić się przy tamach, kaskadach i kołach młyńskich.

Infrastrukturę nawiązującą do przyrody uzupełnią tradycyjne huśtawki, zjeżdżalnie i piaskownice. Pojawi się też odrobina nowoczesności - spragnieni wiedzy będą mogli skorzystać z tablic interaktywnych.

Stonowana kolorystyka

Jak zapowiada ratusz, plac zabaw ma być dostępny dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dodatkowo przewidziana jest też wydzielona strefa dla najmłodszych użytkowników.

Pośród sprzętów do zabawy projektant przewidział dekoracje z wierzby i płaskorzeźby. Nie znajdziemy tam też krzykliwych kolorów - całość będzie utrzymana w kolorystyce nawiązującej do naturalnego otoczenia Wisły.

Urzędnicy deklarują, że najmłodsi będą mogli korzystać z atrakcji na Poniatówce już pod koniec maja. "Projekt placu przygotowała Pracownia K, a wykonawcą robót, na zlecenie Zarządu Zieleni jest Ziel-Bud oraz Braty i Kompany" - informuje ratusz.

ZOBACZ MATERIAŁY Z WRZEŚNIOWEGO ŚWIĘTA WISŁY:

[object Object]
Aleksander Dobra na Święcie WisłyTVN24
wideo 2/4

kk

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta / Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości