"Wisła osiągnie 700 cm, woda jest nieprzewidywalna"

Warszawa

TVN24Konferencja prasowa prezydent Warszawy

- Możemy powiedzieć, że Warszawa jest bezpieczna – stwierdziła na konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. Według niej poziom Wisły osiągnie maksymalnie 7 metrów.

- Trzeba pamiętać, że woda jest nieprzewidywalna. Jeszcze trzy dni temu myśleliśmy, że nie będzie stanu alarmowego, a dzisiaj już został przekroczony o godzinie 15 – sprecyzowała prezydent.

Jak przekazała Gronkiewicz-Waltz, według najnowszych prognoz Wisła w Warszawie podwyższy się maksymalnie do ok. 7 metrów. – Nie przypuszczamy, żeby powtórzyła się sytuacja sprzed czterech lat, kiedy poziom wody wynosił prawie 8 metrów – powiedziała prezydent miasta.

Pilnują wałów

W całym mieście trwa mobilizacja służb. Straż miejska pilnuje, aby na wały nikt nie wchodził. Zamknięta jest śluza u wlotu do Portu Czerniakowskiego, a barki stacjonujące na Wiśle są dodatkowo przymocowane do brzegu. Okolice wałów patrolują wspólnie policja i straż pożarna.

Ponadto w pobliżu Wału Zawadowskiego ograniczono prędkość ruchu kolejowego do 10 km/h.

W Wawrze, w okolicy ulicy Rychnowskiej jest cztery tysiące worków i 40 ton piasku, z kolei na płycie desantu przy moście Łazienkowskim leży tysiąc worków i kilkanaście ton piasku. W tych dwóch newralgicznych punktach są strażacy, którzy w każdej chwili mogą worki z piachem przetransportować w miejsca, gdzie trzeba wzmocnić między innymi zagrożone zalaniem posesje.

Fala jeszcze przez półtorej doby

Prezydent Warszawy powiedziała również, że fala wezbraniowa będzie przez stolicę przechodzić przez maksymalnie półtorej doby. – W ciągu najbliższej nocy będą patrole wszystkich służb – zapewniła szefowa miasta.

Gronkiewicz-Waltz dodała też, że budowa bulwarów nie jest bardzo zagrożona. – Są tam ściany szczelinowe. Sprzęt został usunięty, na budowie nie dojdzie do większych szkód – powiedziała prezydent.

Według prezydent na razie nie podjęto decyzji o zamykaniu ulic. Dla przykładu cztery lata temu, w związku z wysoką wodą, trzeba było zamknąć między innymi Wał Miedzeszyński.

Zalane bulwary
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Wysoki poziom Wisły
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Budowa stacji CNK
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Akcja służb na płycie Desantu
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

bf/ran